HaberlerDünyaHAMAS: Fas'ın normalleşme kararı Filistin davasına saplanmış zehirli bir hançerdir

HAMAS: Fas'ın normalleşme kararı Filistin davasına saplanmış zehirli bir hançerdir

HAMAS'ın parlamento grubu olan Değişim ve Islah Grubu'nun başkanı milletvekili Dr. Mahmud ez-Zehhar, Fas'ın, işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme kararı almasının Filistin davasına ve ümmete saplanmış zehirli bir hançer olduğunu belirtti.

HAMAS: Fas'ın normalleşme kararı Filistin davasına saplanmış zehirli bir hançerdir

Zehhar, Fas'ın siyonist işgal rejimiyle ilişkilerini sözde normalleştirmesine tepki amacıyla Meclis'in Gazze'deki binasında düzenlenen parlamento oturumunda yaptığı konuşmada, Fas'ın işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme kararı almasının Filistin halkına ve onun haklı davasına yeni bir hançer saplanması anlamına geldiğine dikkat çekti.

Zehhar, bu kararın Fas topraklarından gelerek kutsal şehirde hayatlarını feda eden ve burayı ihya eden böylece Kudüs'ün mahallelerinden birinin Mağribliler (Faslılar) Mahallesi, Mescid-i Aksa'nın kapılarından birinin de Mağribliler Kapısı olarak adlandırılmasına vesile olan şehitlerin hatıralarına ihanet olduğunu vurguladı. Zehhar, "Kudüs'teki Mağribliler Kapısı, işgalciyle ilişkileri normalleştirme ihanetinden beridir" dedi.

Zehhar, Fas'ta normalleştirmeye karşı duran ve bu konuda açık tavır koyan bütün bilimsel, siyasi, toplumsal ve kültürel çevrelerin ve kuruluşların özgür tutumlarını da takdir ettiklerini ve selamladıklarını dile getirdi.

Siyonist işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesinin Arap ve İslam toplumlarının iradesinden uzaklaşma, ilkelerinden kayma anlamı taşıdığını belirten Zehhar; "Bu normalleştirme faaliyeti Kudüs'e ve halkına hıyanet, aynı zamanda Fas'ın yüklenmiş olduğu Kudüs emanetinin de zayi edilmesidir" dedi.

Fas, siyonist işgal rejimi ile ilişkilerini sözde normalleştirme kararı alırken, İslam İş birliği Teşkilatı'nın (İİT) Kudüs Komitesi'nin başkanlığını da üstlenmiş durumda.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER