HaberlerDünyaHAMAS: Fas'ın normalleşme kararı Filistin davasına saplanmış zehirli bir hançerdir

HAMAS: Fas'ın normalleşme kararı Filistin davasına saplanmış zehirli bir hançerdir

HAMAS'ın parlamento grubu olan Değişim ve Islah Grubu'nun başkanı milletvekili Dr. Mahmud ez-Zehhar, Fas'ın, işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme kararı almasının Filistin davasına ve ümmete saplanmış zehirli bir hançer olduğunu belirtti.

HAMAS: Fas'ın normalleşme kararı Filistin davasına saplanmış zehirli bir hançerdir

Zehhar, Fas'ın siyonist işgal rejimiyle ilişkilerini sözde normalleştirmesine tepki amacıyla Meclis'in Gazze'deki binasında düzenlenen parlamento oturumunda yaptığı konuşmada, Fas'ın işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme kararı almasının Filistin halkına ve onun haklı davasına yeni bir hançer saplanması anlamına geldiğine dikkat çekti.

Zehhar, bu kararın Fas topraklarından gelerek kutsal şehirde hayatlarını feda eden ve burayı ihya eden böylece Kudüs'ün mahallelerinden birinin Mağribliler (Faslılar) Mahallesi, Mescid-i Aksa'nın kapılarından birinin de Mağribliler Kapısı olarak adlandırılmasına vesile olan şehitlerin hatıralarına ihanet olduğunu vurguladı. Zehhar, "Kudüs'teki Mağribliler Kapısı, işgalciyle ilişkileri normalleştirme ihanetinden beridir" dedi.

Zehhar, Fas'ta normalleştirmeye karşı duran ve bu konuda açık tavır koyan bütün bilimsel, siyasi, toplumsal ve kültürel çevrelerin ve kuruluşların özgür tutumlarını da takdir ettiklerini ve selamladıklarını dile getirdi.

Siyonist işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesinin Arap ve İslam toplumlarının iradesinden uzaklaşma, ilkelerinden kayma anlamı taşıdığını belirten Zehhar; "Bu normalleştirme faaliyeti Kudüs'e ve halkına hıyanet, aynı zamanda Fas'ın yüklenmiş olduğu Kudüs emanetinin de zayi edilmesidir" dedi.

Fas, siyonist işgal rejimi ile ilişkilerini sözde normalleştirme kararı alırken, İslam İş birliği Teşkilatı'nın (İİT) Kudüs Komitesi'nin başkanlığını da üstlenmiş durumda.

İLGİLİ HABERLER

ABD'de bir günde Covid-19 nedeniyle 4 binden fazla kişi öldüABD'de bir günde Covid-19 nedeniyle 4 binden fazla kişi öldüDünya Müslüman Âlimler Birliği Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri kınadıDünya Müslüman Âlimler Birliği Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri kınadıAlmanya'da cesetlerin yakıldığı krematoryumlarda da yer kalmadıAlmanya'da cesetlerin yakıldığı krematoryumlarda da yer kalmadıHollanda'da hükümet istifa ettiHollanda'da hükümet istifa ettiKürdistan Bölgesi'nde Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 3 kişi hayatını kaybettiKürdistan Bölgesi'nde Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 3 kişi hayatını kaybetti
SIRADAKİ HABER