HaberlerDünyaHamaney'den Biden'e "Uranyum zenginleştirme durdurulmayacak" yanıtı

Hamaney'den Biden'e "Uranyum zenginleştirme durdurulmayacak" yanıtı

İran İslam Cumhuriyeti Rehberi Ayetullah Hamaney, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, uranyum zenginleştirme işlemini durdurana dek İran'a yaptırımları kaldırmayacaklarını açıklayan ABD Başkanı Joe Biden'a cevap verdi.

Hamaney'den Biden'e "Uranyum zenginleştirme durdurulmayacak" yanıtı

Hamaney, Twitter hesabından "Şartı belirledik ve geri alınmayacak." paylaşımında bulundu.

Biden, CBS kanalına verdiği röportajda "Önce ABD, İran'ı müzakere masasına getirmek için yaptırımları kaldıracak mı?" şeklindeki soruya, "Hayır. Önce onların uranyum zenginleştirmeyi durdurması gerekiyor." yanıtını vermişti.

Hamaney ise ülkesinin nükleer anlaşmadan kaynaklanan taahhütleri yerine getirmesi için önce ABD'nin tüm yaptırımları kaldırması gerektiğini belirtmişti.

İran ile nükleer anlaşma

İran ile ABD, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere arasında 2015'te Tahran'ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı.

Donald Trump'ın başkanlığa gelmesinin ardından ABD, 8 Mayıs 2018'de anlaşmadan tek taraflı çekilerek, İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Tahran da yaptırımlara karşılık 5 Ocak 2020'de anlaşmadaki taahhütlerini tamamen durdurmuş ve yüksek düzeyde uranyum zenginleştirme işlemi dahil bir dizi adım atmıştı.

ABD'de göreve gelen Joe Biden yönetimi, Tahran'ın anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmesi halinde anlaşmaya geri döneceklerini duyurmuştu. İran ise anlaşmadan çekilen taraf olarak öncelikle ABD'nin anlaşmaya dönmesi ve yaptırımları kaldırması gerektiğini bildirmişti.

İLGİLİ HABERLER

Ruhani: Tüm üye ülkeler BMGK kararını tam uygulamalıRuhani: Tüm üye ülkeler BMGK kararını tam uygulamalıBeytlahim'de Filistinlilere ait 658 dönüm araziye el konulduBeytlahim'de Filistinlilere ait 658 dönüm araziye el konulduFilistin 100 bin doz aşı için Çin ile anlaştıFilistin 100 bin doz aşı için Çin ile anlaştıİran: Siyonist rejim hata yaparsa Tel Aviv ve Hayfa'yı yerle bir ederizİran: Siyonist rejim hata yaparsa Tel Aviv ve Hayfa'yı yerle bir ederizGazze'de bir teknede patlama: 3 ölüGazze'de bir teknede patlama: 3 ölü
SIRADAKİ HABER