HaberlerDünyaHamanei: Tahran'ın Nükleer Anlaşma taahhütlerine dönmesi için ABD yaptırımları kaldırmalı

Hamanei: Tahran'ın Nükleer Anlaşma taahhütlerine dönmesi için ABD yaptırımları kaldırmalı

İran İslam Cumhuriyeti Rehberi Ayetullah Hamanei, "İran'ın Nükleer Anlaşma kapsamındaki taahhütlerine dönmesini istiyorlarsa, ABD pratikte yaptırımları tamamen kaldırmalı." dedi.

Hamanei: Tahran'ın Nükleer Anlaşma taahhütlerine dönmesi için ABD yaptırımları kaldırmalı

İRNA'da yer alan habere göre Ordu Hava Kuvvetleri komutanlarını kabulünde konuşan Ayetullah Hamanei, ülkesinin Nükleer Anlaşma'ya dönmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Yaptırımlar konusunda, her şeyden önce İran'da, Avrupa'da veya ABD'de olsun, boş konuşan ihmalkar insanları kimse dinlemiyor." diyen Hamanei, "İkinci olarak, mantıklı konuşmak istersek, ABD ve Nükleer Anlaşma'daki tüm yükümlülüklerini ihlal eden üç Avrupa ülkesinin şart koyma hakkı yoktur. Onlar bu anlaşma kapsamındaki hiçbir yükümlülüklerini yerine getirmemişlerdir." diye konuştu.

Koşul koyma hakkına sahip olan tarafın İran olduğunu belirten Hamanei, "Çünkü İran, tüm yükümlülüklerini yerine getirdi. Nükleer Anlaşma'nın devamı için şart koşma hakkımız var ve biz bu şartı yaptık ve dedik. Kimse de bundan sapmasın." ifadelerini kullandı.

Hamanei, "İran'ın Nükleer Anlaşma kapsamındaki taahhütlerine dönmesini istiyorlarsa, ABD pratikte yaptırımları tamamen kaldırmalı ve sonra yaptırımların düzgün bir şekilde kaldırıldığını doğrulayıp görmeliyiz. O zaman biz Nükleer Anlaşma çerçevesindeki taahhütlerimizi uygulamaya döneceğiz. Bu İran'ın kesin politikasıdır ve ülke yetkilileri de bunun üzerinde görüş birliğine sahipler." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Myanmar'da göstericilere ateş açılması sonucu 38 kişi öldüMyanmar'da göstericilere ateş açılması sonucu 38 kişi öldüRusya'da Covid-19 nedeniyle 475 kişi daha öldüRusya'da Covid-19 nedeniyle 475 kişi daha öldüİran'dan nükleer anlaşmaya "şartlı" devam kararıİran'dan nükleer anlaşmaya "şartlı" devam kararıCovid-19 vaka sayısı 115 milyonu ölü sayısı 2 milyon 570 bini geçtiCovid-19 vaka sayısı 115 milyonu ölü sayısı 2 milyon 570 bini geçtiFilistin'de seçimlerin engellenmesi riskine karşı "acil eylem planı" hazırlandıFilistin'de seçimlerin engellenmesi riskine karşı "acil eylem planı" hazırlandı
SIRADAKİ HABER