HaberlerDünyaHamanei: Tahran'ın Nükleer Anlaşma taahhütlerine dönmesi için ABD yaptırımları kaldırmalı

Hamanei: Tahran'ın Nükleer Anlaşma taahhütlerine dönmesi için ABD yaptırımları kaldırmalı

İran İslam Cumhuriyeti Rehberi Ayetullah Hamanei, "İran'ın Nükleer Anlaşma kapsamındaki taahhütlerine dönmesini istiyorlarsa, ABD pratikte yaptırımları tamamen kaldırmalı." dedi.

Hamanei: Tahran'ın Nükleer Anlaşma taahhütlerine dönmesi için ABD yaptırımları kaldırmalı

İRNA'da yer alan habere göre Ordu Hava Kuvvetleri komutanlarını kabulünde konuşan Ayetullah Hamanei, ülkesinin Nükleer Anlaşma'ya dönmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Yaptırımlar konusunda, her şeyden önce İran'da, Avrupa'da veya ABD'de olsun, boş konuşan ihmalkar insanları kimse dinlemiyor." diyen Hamanei, "İkinci olarak, mantıklı konuşmak istersek, ABD ve Nükleer Anlaşma'daki tüm yükümlülüklerini ihlal eden üç Avrupa ülkesinin şart koyma hakkı yoktur. Onlar bu anlaşma kapsamındaki hiçbir yükümlülüklerini yerine getirmemişlerdir." diye konuştu.

Koşul koyma hakkına sahip olan tarafın İran olduğunu belirten Hamanei, "Çünkü İran, tüm yükümlülüklerini yerine getirdi. Nükleer Anlaşma'nın devamı için şart koşma hakkımız var ve biz bu şartı yaptık ve dedik. Kimse de bundan sapmasın." ifadelerini kullandı.

Hamanei, "İran'ın Nükleer Anlaşma kapsamındaki taahhütlerine dönmesini istiyorlarsa, ABD pratikte yaptırımları tamamen kaldırmalı ve sonra yaptırımların düzgün bir şekilde kaldırıldığını doğrulayıp görmeliyiz. O zaman biz Nükleer Anlaşma çerçevesindeki taahhütlerimizi uygulamaya döneceğiz. Bu İran'ın kesin politikasıdır ve ülke yetkilileri de bunun üzerinde görüş birliğine sahipler." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER