HaberlerDünyaGürcistan Başbakanı Gakharia istifa etti

Gürcistan Başbakanı Gakharia istifa etti

Başbakan Giorgi Gakharia, istifa kararının gerekçesini ülkedeki siyasi kutuplaşma ve muhalefet partisi Birleşik Ulusal Hareketi'nin lideri Melia'nın tutuklanması kararıyla ilgili ekibiyle yaşadığı anlaşmazlık olarak duyurdu.

Gürcistan Başbakanı Gakharia istifa etti

Melia'nın tutuklanması kararını eleştiren Gakharia, tutuklamanın ülkede mevcut siyasi gerginliği daha da artıracağını söyledi.

İçişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Gakharia'nın istifa etmesinin ardından Melia'nın tutuklanmasına yönelik kararın geçici olarak ertelendiğini duyurdu.

Ne olmuştu?

Gürcistan'da 20 Haziran 2019'da 26'ıncı Ortodoks Parlamentolar arası Genel Asamblesi'nin oturumuna Rusya heyetindeki Rus Komünist Partisi üyesi ve Rusya Devlet Duması milletvekili Sergei Gavrilov'un parlamento başkanının koltuğuna oturması, Gürcü muhaliflerinin öfkesine yol açmıştı.

 Muhalifler salonu terk etmiş ve toplantı iptal edilmişti. Ardından parlamento binası radikaller tarafından ele geçirilmişti.

Tiflis Şehir Mahkemesi dün, 2019’da iktidarı zorla ele geçirme suçlamasıyla ilgili davada kefaleti tamamen ödemeyi reddetmesi üzerine Melia'nın tutuklanması kararını vermişti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER