HaberlerDünyaGürcistan Başbakanı Gakharia istifa etti

Gürcistan Başbakanı Gakharia istifa etti

Başbakan Giorgi Gakharia, istifa kararının gerekçesini ülkedeki siyasi kutuplaşma ve muhalefet partisi Birleşik Ulusal Hareketi'nin lideri Melia'nın tutuklanması kararıyla ilgili ekibiyle yaşadığı anlaşmazlık olarak duyurdu.

Gürcistan Başbakanı Gakharia istifa etti

Melia'nın tutuklanması kararını eleştiren Gakharia, tutuklamanın ülkede mevcut siyasi gerginliği daha da artıracağını söyledi.

İçişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Gakharia'nın istifa etmesinin ardından Melia'nın tutuklanmasına yönelik kararın geçici olarak ertelendiğini duyurdu.

Ne olmuştu?

Gürcistan'da 20 Haziran 2019'da 26'ıncı Ortodoks Parlamentolar arası Genel Asamblesi'nin oturumuna Rusya heyetindeki Rus Komünist Partisi üyesi ve Rusya Devlet Duması milletvekili Sergei Gavrilov'un parlamento başkanının koltuğuna oturması, Gürcü muhaliflerinin öfkesine yol açmıştı.

 Muhalifler salonu terk etmiş ve toplantı iptal edilmişti. Ardından parlamento binası radikaller tarafından ele geçirilmişti.

Tiflis Şehir Mahkemesi dün, 2019’da iktidarı zorla ele geçirme suçlamasıyla ilgili davada kefaleti tamamen ödemeyi reddetmesi üzerine Melia'nın tutuklanması kararını vermişti.

İLGİLİ HABERLER

İran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmediİran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmediHAMAS: Batı Şeria’da seçimlere katılmamız engellenmeye çalışılıyorHAMAS: Batı Şeria’da seçimlere katılmamız engellenmeye çalışılıyorCovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 90 milyonu geçtiCovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 90 milyonu geçtiYemen ordusu: Suudi rejimi mevzilerini hedef aldıkYemen ordusu: Suudi rejimi mevzilerini hedef aldıkİran Coronavirus nedeniyle 31 ülkeyle olan uçak seferlerini durdurduİran Coronavirus nedeniyle 31 ülkeyle olan uçak seferlerini durdurdu
SIRADAKİ HABER