HaberlerDünyaGüney Kore"de iktidar partisi seçimleri kazandı

Güney Kore"de iktidar partisi seçimleri kazandı

Güney Kore’de dün yapılan parlamento ara seçimleri iktidar partisinin tam zaferiyle sona erdi.

Güney Kore"de iktidar partisi seçimleri kazandı
Güney Kore’de dün yapılan parlamento ara seçimleri iktidar partisinin tam zaferiyle sona erdi.

İktidardaki Saenuri Partisi, muhalefetteki Adalet Partisi ve Demokrasi için Yeni Siyasi Birlik Partisi (NPAD)’nin katıldığı parlamento ara seçimlerini iktidar partisinin kazandığı bildirildi. Toplam 300 milletvekilinin bulunduğu Güney Kore Parlamentosu'nda Saenuri Partisi’nin milletvekili sayısı 158’e ulaştı. Ana muhalefet partisi NPAD ise koltuk sayısını 130’a çıkarabildi.

Seçim sonuçları açıklandıktan sonra konuşan iktidar partisi başkanı Kim Moo-sung, “Devlet Başkanımız Park Geun-hye’nin hükümetinin başarısına dayanarak, vatandaşlarımızın daha rahat bir hayat sürmeleri için var gücümüzle çalışacağız” dedi. Ana muhalefet partisi sözcüsü Yoo Ki-hong ise, dünkü seçimlerin partisi için, hükümetin ve iktidar partisinin faaliyetlerine tam nezaret edebilmek açısından bir dayanak oluşturduğunu kaydetti.

Ara seçimlere katılımın daha önceki yıllara göre ortalamanın altında olduğu dikkat çekti. 2000 yılından itibaren 14 ara seçimde katılım ortalama yüzde 35,3 iken, dün yapılan ara seçimlerde bu rakamın yüzde 32,9 olduğu belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

Pakistan Başbakanı İmran Han'dan ABD'ye İran tepkisiPakistan Başbakanı İmran Han'dan ABD'ye İran tepkisiEndonezya'da deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 46'ya çıktıEndonezya'da deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 46'ya çıktıÇin'de dondurmada Coronavirus tespit edildiÇin'de dondurmada Coronavirus tespit edildiMerkel'in partisinin genel başkanlığına Laschet seçildiMerkel'in partisinin genel başkanlığına Laschet seçildiFransa'da 9 cami daha kapatıldıFransa'da 9 cami daha kapatıldı
SIRADAKİ HABER