HaberlerDünyaGüney Kore"de bugün ara seçimler başladı

Güney Kore"de bugün ara seçimler başladı

Güney Kore halk, bugün ara seçimler için sandık başına gidiyor. Sabah 06.00'da başlayan oy verme işlemi 20.00'a kadar devam edecek.

Güney Kore"de bugün ara seçimler başladı
Güney Kore halk, bugün ara seçimler için sandık başına gidiyor. Sabah 06.00'da başlayan oy verme işlemi 20.00'a kadar devam edecek.

Parlamentodaki boş 15 koltuk için muhalefetle yarışa giren iktidar, ülke ekonomisinin canlandırılması ve sosyal alandaki sorunların çözümlenmesini öngören Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin programına destek olmak için, halkı iktidardaki Saenuri Partisi’ne ses vermeye çağırdı. Ülke parlamentosunda 300 koltuktan 147’sini elinde bulunduran Saenuri Partisi, ara seçimlerde geri kalan 15 koltuğu da kazanarak mutlak çoğunluğu elde etmeyi ümit ediyor.

Seçimler arefesinde muhalefet partilerinden olan bazı adayların, iktidar partisine karşı koymak amacıyla, karşılıklı adaylıklarından vazgeçerek bir birine destek verdikleri dikkat çekti. Ana muhalefetteki Demokrasi için Yeni Siyasi Birlik Partisi (NPAD) adaylarından Gi Dong-min, başkent Seul’ün Dongjak-B bölgesinde başka bir muhalefet partisi olan Adalet Partisi adayı Roh Hoe-chan’a destek amacıyla kendi adaylığını geri çektiğini bildirdi.

Bunun yanı sıra, Seul’ün güneyindeki Suwon şehrinde, Adalet Partisi adaylarından Lee Jeong-mi’nin, kendi adaylığını geri çekerek ana muhalefetteki NPAD adayı Sohn Hak-kyu’ya destek vereceği belirtildi.

Öte yandan, çoğunluğu lise öğrencisi olan 300 kişinin öldüğü Sewol yolcu gemisi kazasından sonra suçlamalara maruz kalan iktidar partisinin, anket sonuçlarından da göründüğü gibi, bu seçimlerde oldukça zorlanacağı tahmin ediliyor.

İLGİLİ HABERLER

İran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinİran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdiYunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardıYunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardı
SIRADAKİ HABER