HaberlerDünyaGüney Afrika yeni mutant virüs nedeniyle AstraZeneca aşısını beklemeye aldı

Güney Afrika yeni mutant virüs nedeniyle AstraZeneca aşısını beklemeye aldı

Güney Afrika, yapılan bir araştırmada mutasyona uğramış yeni Covid-19 varyantına karşı "hayal kırıklığına neden olan" sonuçları nedeniyle Oxford-AstraZeneca aşısının ülke piyasasına sürülmesini durdurdu.

Güney Afrika yeni mutant virüs nedeniyle AstraZeneca aşısını beklemeye aldı

2 bin kadar kişinin katıldığı çalışmada, aşının hafif ve orta dereceli vakalara karşı "asgari koruma" sağladığının görüldüğü bildirildi.

Bilim adamları, yeni varyantın Güney Afrika'daki yeni Covid vakalarının yüzde 90'ını oluşturduğunu belirtiyor.

Güney Afrika, tedarik ettiği bir milyon doz Oxford-AstraZeneca aşısını gelecek hafta ülkede uygulamaya başlamayı planlıyordu.

Güney Afrika Sağlık Bakanı Zweli Mkhize, hükümetinin bulgular ışığında AstraZeneca aşısına en iyi nasıl devam edileceği konusunda daha fazla tavsiye bekleyeceğini açıkladı.

Güney Afrika'nın virüs tablosu

Ülkede, vaka sayısı bir milyon 500 bine yaklaşırken virüse bağlı can kaybı 46 bini geçmiş durumda.

İLGİLİ HABERLER

UCM işgal altındaki Filistin topraklarında işlenen suçlara yönelik soruşturma başlattıUCM işgal altındaki Filistin topraklarında işlenen suçlara yönelik soruşturma başlattıDAİŞ'ten Irak polisine saldırı: 3 ölüDAİŞ'ten Irak polisine saldırı: 3 ölüMyanmar'da göstericilere ateş açılması sonucu 38 kişi öldüMyanmar'da göstericilere ateş açılması sonucu 38 kişi öldüRusya'da Covid-19 nedeniyle 475 kişi daha öldüRusya'da Covid-19 nedeniyle 475 kişi daha öldüİran'dan nükleer anlaşmaya "şartlı" devam kararıİran'dan nükleer anlaşmaya "şartlı" devam kararı
SIRADAKİ HABER