HaberlerDünyaGüney Afrika, mutant virüse karşı etkisiz bulunan AstraZeneca aşısını satmayı düşünüyor

Güney Afrika, mutant virüse karşı etkisiz bulunan AstraZeneca aşısını satmayı düşünüyor

​Güney Afrika Sağlık Bakanı Zweli Mkhize, ülkenin daha önce satın aldığı AstraZeneca tarafından üretilen Coronavirus aşılarının satılmasının bir "seçenek" olduğunu açıkladı.

Güney Afrika, mutant virüse karşı etkisiz bulunan AstraZeneca aşısını satmayı düşünüyor

Güney Afrika'da yetkililer, yapılan bir araştırmada mutasyona uğramış yeni Covid-19 varyantına karşı "hayal kırıklığına neden olan" sonuçları nedeniyle Oxford-AstraZeneca aşısının ülke piyasasına sürülmesinin geçen pazar günü askıya alındığını açıklamışlardı.

2 bin kadar kişinin katıldığı çalışmada, aşının hafif ve orta dereceli vakalara karşı "asgari koruma" sağladığının görüldüğü bildirilmişti.

Sağlık Bakanı Mkhize "AstraZeneca aşılarını satmak da bir seçenek. Bunu değerlendireceğiz ancak öncelikle bilim adamları bu konuda ne yapmamız gerektiğini söylemeli" ifadesini kullandı.

Bilim adamları, yeni varyantın Güney Afrika'daki yeni Covid vakalarının yüzde 90'ını oluşturduğunu belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü uyarmıştı

AstraZeneca aşısının Güney Afrika'daki uygulamasının durdurulmasının ardından DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Virüslerin mutasyona uğradığını ve aşıların etkili olabilmeleri için mutant virüslere karşı uyumlu hale getirilmesi gerektiği" uyarısında bulunmuştu.

Güney Afrika'nın virüs tablosu

Ülkede, vaka sayısı bir milyon 500 bine yaklaşırken virüse bağlı can kaybı 47 bine dayanmış durumda.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER