HaberlerDünyaGine'de Ebola salgınına karşı aşılama faaliyetleri başladı

Gine'de Ebola salgınına karşı aşılama faaliyetleri başladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Gine'de görülen Ebola salgınına karşı aşılama faaliyetlerine başlandığını açıkladı.

Gine'de Ebola salgınına karşı aşılama faaliyetleri başladı

Konuya dair DSÖ'den yapılan açıklamada, "Halka stratejisinin kullanıldığı aşılamanın, teyitli bir Ebola hastasına, onunla temas kuran diğer herkese, ön saflarda mücadele edenlere ve sağlık çalışanlarına yapılacak." denildi.

Ebola nedeniyle 6 kişinin öldüğü ve 125 vakanın bulunduğu Gine'de, 13 Şubat'ta yeniden Ebola salgını ilan edilmişti.

DSÖ Afrika Direktörü Matshidiso Moeti, geçen hafta yaptığı açıklamada, 100 uzman ve 11 bin doz Ebola aşısının en kısa süre içerisinde ülkeye ulaşacağını bildirmişti.

Bir tür kanamalı ateşe yol açan Ebola virüsü, ilk kez 1976'da Sudan'ın Nzara ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıkmıştı. Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki salgın, Ebola Nehri yakınında bir köyde başladığı için hastalığa bu nehrin ismi verilmişti.

Ebola virüsü, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmış, Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış ve hastaların 11 binden fazlası ölmüştü.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER