HaberlerDünyaGine'de Ebola salgınına karşı aşılama faaliyetleri başladı

Gine'de Ebola salgınına karşı aşılama faaliyetleri başladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Gine'de görülen Ebola salgınına karşı aşılama faaliyetlerine başlandığını açıkladı.

Gine'de Ebola salgınına karşı aşılama faaliyetleri başladı

Konuya dair DSÖ'den yapılan açıklamada, "Halka stratejisinin kullanıldığı aşılamanın, teyitli bir Ebola hastasına, onunla temas kuran diğer herkese, ön saflarda mücadele edenlere ve sağlık çalışanlarına yapılacak." denildi.

Ebola nedeniyle 6 kişinin öldüğü ve 125 vakanın bulunduğu Gine'de, 13 Şubat'ta yeniden Ebola salgını ilan edilmişti.

DSÖ Afrika Direktörü Matshidiso Moeti, geçen hafta yaptığı açıklamada, 100 uzman ve 11 bin doz Ebola aşısının en kısa süre içerisinde ülkeye ulaşacağını bildirmişti.

Bir tür kanamalı ateşe yol açan Ebola virüsü, ilk kez 1976'da Sudan'ın Nzara ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıkmıştı. Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki salgın, Ebola Nehri yakınında bir köyde başladığı için hastalığa bu nehrin ismi verilmişti.

Ebola virüsü, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmış, Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış ve hastaların 11 binden fazlası ölmüştü.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER