HaberlerDünyaFransa, Müslümanları hedef alan yasa tasarısını onayladı

Fransa, Müslümanları hedef alan yasa tasarısını onayladı

Fransa'da Müslümanların hayatına her alanda sınırlamalar getirilmesini öngörülen yasa tasarısı Ulusal Meclis'te kabul edildi.

Fransa, Müslümanları hedef alan yasa tasarısını onayladı

Fransa’da 16 Ekim 2020’de bir kişi tarafından öğretmen Samuel Paty öldürülmesinin ardından sözde "aşırılık yanlısı kişi ve grupların daha kolay tespit edilmesi ve cezaların daha etkili olması" iddiasıyla yasa teklifi hazırlanmıştı.

İslam düşmanlığı ve ayrılıkçılık içerdiği için büyük tepkilere neden olan yasa tasarısı Ulusal Meclis’te yapılan oylamada 151 “hayır”, 347 “evet” oyu ile onaylandı.

Söz konusu yasa ile öğretmen ve polis gibi devlet memurlarına baskı yapan ve sosyal medyada hedef gösteren kişilere ağır cezalar verilmesi öngörülüyor.

Evde uzaktan eğitim almayı yasaklayarak çocukların evde eğitim almasına kısıtlama getiren yasa, çocukların aile değerleri yerine laik eğitim alması sağlanmak isteniyor.

Gerekli görüldüğünde bazı spor kulüplerinde “ayrılıkçı” fikir sahiplerinin tespit edilmesi sonrası kulüp kapatılması veya başına kayyum atanması öngörülüyor.

Özel sektörde başörtüsüne yasak

Yasa tasarısı, kamu yararına çalışan özel şirketlerde de artık başörtüsü gibi dini simgeleri yasaklıyor.

Derneklerin “ayrılıkçı” fikir sahipleri tespit edilmesi sonrası kapatılabilmesine de izin veren yasa, ayrıca camileri devlet idaresine alacak, camilere yapılan yurtdışı yardımlarını da kayda tabi tutacak.

Çoğu maddesinde Müslümanları hedef aldığı için büyük tepki çeken yasa tasarısı, birçok insan hakları derneği tarafından protesto edilmişti.

Ulusal Meclis'ten oy çoğunluğu ile geçen yasa teklifinin geçerli olması için Senato tarafından da onaylanması gerekecek.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER