HaberlerDünyaFilistin topraklarının işgal altında olduğu BM tarafından bir kez daha teyit edildi

Filistin topraklarının işgal altında olduğu BM tarafından bir kez daha teyit edildi

BM, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim yerlerini yasa dışı saydığını ve bu konudaki kararlı tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığını teyit etti.

Filistin topraklarının işgal altında olduğu BM tarafından bir kez daha teyit edildi

Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, New York'taki BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın açıklamasında, bazı ülkelerin meşruiyet kazandırmak istediği Filistin toprakları üzerinde inşa edilen yasa dışı Yahudi yerleşkeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Dujarric açıklamasında, işgal rejiminin sözde parlamentosu Knesset'in, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim merkezlerini yasallaştıran yasa tasarısını kabul etmesine değindi.

Siyonist işgal rejimi, ABD başkanlığına Joe Biden'ın seçilmesiyle gerçekleşecek yönetim değişikliği öncesinde Trump'ın başkanlık sürecinden yararlanmak üzere işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs topraklarındaki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini inşa ve genişletme faaliyetlerine hız verdi.

İşgal rejiminin 1967'deki savaşın ardından işgal ettiği Batı Şeria'da, yaklaşık 250 yasa dışı Yahudi yerleşkesi bulunuyor. Bu yerleşkelerde 400 binden fazla Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim merkezleri yasa dışı kabul ediliyor.

Dujarric, BM’nin, daha önce de birçok defa ilan ettiği gibi uluslararası hukuk gereğince Yahudi yerleşim merkezlerini yasa dışı saydığını ve bu kararlı tutumunda herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığının altını çizdi.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın bir kısmını ilhak planının, uluslararası hukukun açık ihlali anlamına geldiğine vurgu yapan Dujarric, işgal rejiminin hukuksuz uygulamalarından derin endişe duyduklarını bildirdi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER