HaberlerDünyaFilistin topraklarının işgal altında olduğu BM tarafından bir kez daha teyit edildi

Filistin topraklarının işgal altında olduğu BM tarafından bir kez daha teyit edildi

BM, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim yerlerini yasa dışı saydığını ve bu konudaki kararlı tutumunda herhangi bir değişiklik olmadığını teyit etti.

Filistin topraklarının işgal altında olduğu BM tarafından bir kez daha teyit edildi

Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, New York'taki BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın açıklamasında, bazı ülkelerin meşruiyet kazandırmak istediği Filistin toprakları üzerinde inşa edilen yasa dışı Yahudi yerleşkeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Dujarric açıklamasında, işgal rejiminin sözde parlamentosu Knesset'in, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim merkezlerini yasallaştıran yasa tasarısını kabul etmesine değindi.

Siyonist işgal rejimi, ABD başkanlığına Joe Biden'ın seçilmesiyle gerçekleşecek yönetim değişikliği öncesinde Trump'ın başkanlık sürecinden yararlanmak üzere işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs topraklarındaki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini inşa ve genişletme faaliyetlerine hız verdi.

İşgal rejiminin 1967'deki savaşın ardından işgal ettiği Batı Şeria'da, yaklaşık 250 yasa dışı Yahudi yerleşkesi bulunuyor. Bu yerleşkelerde 400 binden fazla Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim merkezleri yasa dışı kabul ediliyor.

Dujarric, BM’nin, daha önce de birçok defa ilan ettiği gibi uluslararası hukuk gereğince Yahudi yerleşim merkezlerini yasa dışı saydığını ve bu kararlı tutumunda herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığının altını çizdi.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın bir kısmını ilhak planının, uluslararası hukukun açık ihlali anlamına geldiğine vurgu yapan Dujarric, işgal rejiminin hukuksuz uygulamalarından derin endişe duyduklarını bildirdi.

İLGİLİ HABERLER

Fransa'da salgın nedeniyle can kaybı 614 artarak 75 bine yaklaştıFransa'da salgın nedeniyle can kaybı 614 artarak 75 bine yaklaştıSiyonist işgalciler bir Filistinli genci şehit etti Siyonist işgalciler bir Filistinli genci şehit ettiABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçtiİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçti
SIRADAKİ HABER