HaberlerDünyaFilistin seçimlerini baltalamak isteyen siyonist işgal rejimi 3 HAMAS liderini alıkoydu

Filistin seçimlerini baltalamak isteyen siyonist işgal rejimi 3 HAMAS liderini alıkoydu

Yaklaşan Filistin genel seçimlerinin başarısız olması için girişimlerde bulanan siyonist rejimi, işgal atlındaki Batı Şeria’nın güneyine düşen El-Halil’de evlerine yönelik düzenlediği baskınla 3 HAMAS liderini alıkoydu.

Filistin seçimlerini baltalamak isteyen siyonist işgal rejimi 3 HAMAS liderini alıkoydu

İşgalciler, Filistin'in eski Yerel Yönetimler Bakanı İsa el-Ca'beri, Milletvekili Hatem Kafişe ve özgürleştirilmiş eski esirlerden Şeyh Mazin en-Netişe’yi evlerine düzenlediği baskın sırasında alıkoydu.

Filistin Yönetimi’nin, önümüzdeki aylarda seçimlerin gerçekleştirileceğini duyurması üzerine işgal rejimi, baskın, alıkoyma ve tehditlerle bölgedeki gerginliği had safhaya çıkardı.

Geçtiğimiz günlerde işgal rejimi, bazı HAMAS'lı yöneticileri ve halihazırda milletvekilliği görevini ifa eden siyasileri, 22 Mayıs'ta yapılacak seçimlere katılmaları veya aday olmaları halinde kendilerini alıkoymakla tehdit etti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 22 Mayıs 2021'de milletvekili ve 31 Temmuz 2021'de de başkanlık seçimlerinin yapılmasını öngören kararnameyi 15 Ocak'ta imzalamıştı.

İşgal rejimi, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 6 aya kadar alıkoyabiliyor. Tutuklunun "israil güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hâkim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER