HaberlerDünyaFilistin seçimleri değişim için önemli bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor

Filistin seçimleri değişim için önemli bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor

HAMAS Yurtdışı Basın Ofisi Başkanı Rafet Murra, yaklaşan Filistin seçimlerinin, ülkenin yüzleştiği siyasi tablonun olumlu yöne çevrilmesi, devlet kurumlarının yeniden işlevsel hale getirilmesi gibi konularda kilometre taşı görevi göreceğini belirtti.

Filistin seçimleri değişim için önemli bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor

Filistin İslami Direniş Hareketi'nun (HAMAS) önde gelen isimlerinden Murra, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen, Filistin seçimlerinin ele alındığı “Seçimler... Değişim, Sabiteler ve Yurt Dışındaki Filistin Diasporasının Rolü” konulu bir programda gündemi değerlendirdi.

Seçmen listeleri ile sandıklarda manipülasyon yapılmasına veya oylama sürecine müdahale edilmesine karşı uyarıda bulunan Murra, dost ülkeler ve ilgili uluslararası kuruluşlardan seçimleri gözetme talebinde bulunarak, herkesin seçimlerin sonuçlarına saygı göstermesi gerektiğini kaydetti.

İşgal altındaki Kudüs kentinin önümüzdeki aylarda yapılacak seçimlerde önemli rol oynayacağını aktaran Murra, tüm Kudüslülere sandığa gidip oy kullanma çağrısında bulundu. 

Geçtiğimiz haftalarda Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 22 Mayıs 2021'de milletvekili ve 31 Temmuz 2021'de devlet başkanlığı seçimlerinin yapılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı.

Filistinli araştırmacılar ve siyasi uzmanlar, Hamas ve Fetih hareketlerinin olumlu tutumları çerçevesinde seçimlerin gerçekleşme olasılığını, siyasi gruplar arasındaki sorunların aşılması için bir fırsat olarak görüyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER