HaberlerDünyaFilistin'deki kayıtlı seçmen sayısı açıklandı

Filistin'deki kayıtlı seçmen sayısı açıklandı

​Filistin Merkezi Seçim Komisyonu Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde yapılacak genel seçimler için 2,57 milyon seçmenin kayıtlı olduğunu açıkladı.

Filistin'deki kayıtlı seçmen sayısı açıklandı

Filistin Merkezi Seçim Komisyonu, ülkedeki seçmen kayıtlarının bu gece yarısı sona ermesinin planlandığını açıkladı.

İşgalci Siyonist rejimin kimlik kartlarına sahip Doğu Kudüs'teki Filistin vatandaşlarının seçmen kütüğüne kayıt yaptırmadan da genel seçimlere katılacakları belirtildi.

Filistin topraklarında 2,8 milyon Filistinlinin oy kullanma hakkı var.

Filistin'deki Ramallah yönetiminin Başbakanı Mahmud Abbas, 2021 genel seçimler kapsamında 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da cumhurbaşkanlığı ve 31 Ağustos'ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılacağını duyurmuştu.

Filistin topraklarındaki son parlamento seçimleri, Hamas'ın 132 sandalyenin 74'ünün çoğunluğunu kazandığı 2006 yılının sonlarında yapıldı. Abbas, 2005 yılında Filistin Yönetimi'nin başkanı seçildi.

Hamas ve El Fetih arasındaki gerginlik, Hamas'ın Gazze Şeridi'ni Fetih'ten devralmasıyla 2007'de başladı. O zamandan beri Filistin toprakları, Hamas kontrolündeki Gazze Şeridi ve El Fetih'in hâkimiyetindeki Batı Şeria olarak ikiye ayrıldı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER