HaberlerDünyaFilistin’de yapılacak seçimlerde Kudüslüler oy kullanabilecek

Filistin’de yapılacak seçimlerde Kudüslüler oy kullanabilecek

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın Özel Temsilcisi Nebil Şas, Kudüs'teki Filistin seçimlerini ve buradaki oylama mekanizmasını düzenlemeyi içeren uluslararası anlaşmanın ayrıntılarını açıkladı.

Filistin’de yapılacak seçimlerde Kudüslüler oy kullanabilecek

Filistin’de yapılacak seçimlerde Kudüs'teki Filistinlilerin oylamalarının işgal rejiminin postaneleri aracılığıyla yapılacağını belirten Şas, Kudüs’teki seçim yöntemi konusunda uluslararası bir fikir birliğine vardıklarını duyurdu. Şas, önceki seçimlerde de bu yöntemin uygulandığını belirtti.  

Şas, “Kudüs topraklarımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Kudüslüler de uluslararası hukuka göre seçme ve seçilme hakkına sahiptir. Aksi durumda her girişim kanunlara aykırı olmuş olur.” ifadesini kullandı.

Resmi olmayan tahmini veriler, işgal altındaki Kudüs'te yaklaşık 340 bin Filistinlinin yaşadığını gösterirken, Filistin Merkezi Seçim Komisyonu'ndan gelen veriler ise bu yılki kayıtlı seçmen sayısının yaklaşık 75 bine ulaştığını gösteriyor.

28 Eylül 1995'te Washington'da işgal rejimi ile Filistinliler arasında imzalanan geçiş dönemi anlaşmasına göre, Kudüs'te oyların işgal rejimi posta idaresine bağlı postanelerde yapılması öngörülüyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER