HaberlerDünyaFilistin’de yapılacak seçimlerde Kudüslüler oy kullanabilecek

Filistin’de yapılacak seçimlerde Kudüslüler oy kullanabilecek

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın Özel Temsilcisi Nebil Şas, Kudüs'teki Filistin seçimlerini ve buradaki oylama mekanizmasını düzenlemeyi içeren uluslararası anlaşmanın ayrıntılarını açıkladı.

Filistin’de yapılacak seçimlerde Kudüslüler oy kullanabilecek

Filistin’de yapılacak seçimlerde Kudüs'teki Filistinlilerin oylamalarının işgal rejiminin postaneleri aracılığıyla yapılacağını belirten Şas, Kudüs’teki seçim yöntemi konusunda uluslararası bir fikir birliğine vardıklarını duyurdu. Şas, önceki seçimlerde de bu yöntemin uygulandığını belirtti.  

Şas, “Kudüs topraklarımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Kudüslüler de uluslararası hukuka göre seçme ve seçilme hakkına sahiptir. Aksi durumda her girişim kanunlara aykırı olmuş olur.” ifadesini kullandı.

Resmi olmayan tahmini veriler, işgal altındaki Kudüs'te yaklaşık 340 bin Filistinlinin yaşadığını gösterirken, Filistin Merkezi Seçim Komisyonu'ndan gelen veriler ise bu yılki kayıtlı seçmen sayısının yaklaşık 75 bine ulaştığını gösteriyor.

28 Eylül 1995'te Washington'da işgal rejimi ile Filistinliler arasında imzalanan geçiş dönemi anlaşmasına göre, Kudüs'te oyların işgal rejimi posta idaresine bağlı postanelerde yapılması öngörülüyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER