HaberlerDünyaFilistin'de ulusal uzlaşı görüşmeleri yeniden başladı

Filistin'de ulusal uzlaşı görüşmeleri yeniden başladı

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, tüm Filistinli direniş gruplarının temsil edileceği ulusal uzlaşının sağlanmasını hedefleyen yeni görüşmelerin başladığını duyurdu.

Filistin'de ulusal uzlaşı görüşmeleri yeniden başladı

İsmail Heniyye, ulusal birliğin, siyonist işgal rejiminin Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan planlarını, İslami değerlerin hedef alınmasının ve Filistinlilerin meşru haklarının gasp edilmesinin engellenmesi için verilen mücadelenin temeli ve mihenk taşı olduğunu vurguladı.

Filistin'de ulusal birlik hükümeti kurulması çağrısında bulunan Heniyye, daha önce Fetih Hareketi ve diğer Filistinli gruplarla başlatılan uzlaşı girişimlerinin başarıyla sonuçlanması bağlamında hem içerde hem de dışarda bazı temaslar yürüttüklerini belirtti.

Heniyye, yeni diyalogların maksadının, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) tüm ulusal ve İslami grupları içerecek şekilde yeniden yapılandırılması üzerine ittifak yapmak olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz aylarda Filistin davasının içinde bulunduğu zorluklara karşı koyabilmek için HAMAS ve Fetih hareketleri arasında bir dizi toplantı gerçekleştirilmişti.

İlk başta Filistinli grupların genel sekreterleri, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ramallah ve Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta eş zamanlı olarak bir araya geldi. Düzenlenen toplantıların ardından yayımlanan kapanış bildirisinde işgal rejimine karşı direniş ve Filistinli gruplar arasındaki siyasi bölünmenin sonlandırılması konusu üzerine anlaşmaya varılmıştı.

HAMAS ve İslami Cihad'ın yanı sıra Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) bünyesindeki 12 grubun liderlerinin katıldığı toplantının kapanış bildirisinde işgal rejimi ile mücadelede en uygun seçenek olarak çok yönlü direnişin etkinleştirilmesinin kabul edildiği belirtilmişti.

Sonrasında İstanbul'da Fetih Hareketi ile HAMAS heyetleri arasında görüşmeler yapılmış, toplantılarda halk direnişi, ulusal birlik liderliğinin kurulması, Filistinli grupların ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla ortak anlaşmaya varılması ve seçimler gibi konular ele alınmıştı.

Ancak Filistin Sivil İşler Bakanı Hüseyin eş-Şeyh'in 17 Kasım'da yaptığı açıklamayla, "İşgal rejimi ile daha önce imzalanan anlaşmalara bağlılığını teyit eden resmi yazılı ve sözlü mesajlarına dayanarak, ilişkilerin 19 Mayıs'tan önceki haline döneceğini duyurmasının" ardından taraflar arasında yürütülen uzlaşı görüşmeleri beklenmedik bir şekilde durdurulmuştu.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen Filistin direnişinin öncülüğünü yapan HAMAS, Filistin'de ulusal birliğin yeniden tesis edilmesi için diyalog sürecine devam etmeye hazır olduğunu bildirmişti.

İLGİLİ HABERLER

Ensarullah Hareketinin "terör örgütü" listesine alınma kararına dünyadan tepkilerEnsarullah Hareketinin "terör örgütü" listesine alınma kararına dünyadan tepkilerDünya genelinde Covid-19 nedeni ile ölenlerin sayısı 2 milyonu geçtiDünya genelinde Covid-19 nedeni ile ölenlerin sayısı 2 milyonu geçtiHeniyye BM Özel Koordinatörü Mladenov'la Filistin'de yapılacak seçimleri görüştüHeniyye BM Özel Koordinatörü Mladenov'la Filistin'de yapılacak seçimleri görüştüIrak'ta ABD üssüne füzeli saldırıIrak'ta ABD üssüne füzeli saldırıBM raporuna göre siyonist işgal rejimi 2 haftada Filistinlilere ait 24 evi yıktıBM raporuna göre siyonist işgal rejimi 2 haftada Filistinlilere ait 24 evi yıktı
SIRADAKİ HABER