HaberlerDünyaFilistin’de genel seçim kanununda değişikliğe gidildi

Filistin’de genel seçim kanununda değişikliğe gidildi

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Filistin’de seçimlere gitmek üzere genel seçim kanununda gerekli değişikliklerin yapılmasını ön gören bir kararnameyi imzaladı.

Filistin’de genel seçim kanununda değişikliğe gidildi

Söz konusu karar, Filistinli gruplar arasındaki siyasi bölünmenin sonlandırılması yönünde atılan adımların sonucunda yaklaşık 13 yıldır yapılamayan seçimlerin icra edilmesi bağlamında geldi. Ancak seçim kanununda ne tür değişiklikler yapılacağı konusunda ayrıntılar paylaşılmadı.

Filistin Merkez Seçim Komisyonu, Yasama Konseyi için genel seçimlerin yapılabilmesi adına başkanlık kararnamesinin çıkarılmasından itibaren 120 güne ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

Abbas'ın en geç 20 Ocak'a kadar seçimlere ilişkin kararnameleri çıkaracağı, ardından seçim çalışmalarına ilişkin Filistin'deki gruplar arasında diyalogların yapılacağı kaydedildi.

Filistinli grupların genel sekterleri ve temsilcileri 3 Eylül'de eş zamanlı olarak işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Ramallah ve Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, 22 Eylül'de de İstanbul'da toplantılar gerçekleştirmişti.

Ardından taraflarca yapılan açıklamalarda, uzun yıllardır yapılamayan seçimlerin icra edilmesi hususunda görüş birliğine varıldığı belirtilmişti.

İLGİLİ HABERLER

İzlanda aşı pasaportu uygulamasını başlattıİzlanda aşı pasaportu uygulamasını başlattıEndonezya'da Merapi Yanardağı'nda son 9 yılın en büyük patlamaları yaşandıEndonezya'da Merapi Yanardağı'nda son 9 yılın en büyük patlamaları yaşandıMescid-i Aksa'da imar ve restorasyon çalışmaları yeniden başladıMescid-i Aksa'da imar ve restorasyon çalışmaları yeniden başladıİran 6 bin Covid-19 vakası ve 85 ölüm bildirdiİran 6 bin Covid-19 vakası ve 85 ölüm bildirdiPolonya Avrupa'da kürtaj konusunda en sıkı düzenlemelerin olduğu ülkePolonya Avrupa'da kürtaj konusunda en sıkı düzenlemelerin olduğu ülke
SIRADAKİ HABER