HaberlerDünyaFilistin'de bugün “Toprak Günü”

Filistin'de bugün “Toprak Günü”

30 Mart 1976'da yaşanan olayların anısına 30 Mart tarihi Filistin'de "Toprak Günü" olarak anılıyor.

Filistin'de bugün “Toprak Günü”

Bu tarihte işgal rejiminin, Filistinlilerin 21 bin dönüm arazisini gasp etmesini protesto amacıyla 1948'de işgal edilmiş toprakların değişik bölgelerinde gösteriler düzenlenmişti. Bu gösteriler esnasında çıkan çatışmalarda 6 Filistinli şehit edilmiş, çok sayıda Filistinli de yaralanmıştı.

30 Mart tarihi, Filistin topraklarının bütünlüğünün yeniden gündeme getirilmesi, siyonist rejimin, bir işgal devleti olduğunun vurgulanması ve Filistin topraklarında siyonistlerin meşru bir haklarının olmadığının dile getirilmesi amacıyla Toprak Günü olarak kutlanıyor.

30 Mart 1976 tarihi, Filistin halkının kendi topraklarını savunmak ve zorla buradan göç ettirilmiş olan mültecilerin tekrar geri dönüşünü sağlamak için çaba gösterme noktasında Filistin halkının birlik olmasında önemli bir dönemeç olarak kabul edilir.

Diğer taraftan üç yıl önce yani 2018’deki Toprak Günü ile birlikte "Büyük Dönüş Yürüyüşü" eylemleri başlatıldı. 

“Büyük Dönüş” ile kastedilen yurtlarından çıkarılan tüm Filistinlilerin yeniden yurtlarına dönme konusundaki kararlılıklarının ortaya konması anlamını ifade eder.

"Büyük Dönüş Yürüyüşü" sadece bir yürüyüşün değil belirtilen amaç doğrultusunda düzenlenecek tüm sivil etkinliklerin ve Gazze'ye 2006'dan beri uygulanan insanlık dışı ablukanın kırılması amaçlarını güder.

30 Mart 2018 tarihinden itibaren bu etkinlikler uzun süre devam ettirildi. Özellikle cuma günleri büyük gösteriler düzenlendi.

Filistinlilerin amaçları tamamen sivil gösteriler ve eylemler düzenlenmesi olmasına ve işgalcilerle çatışma amaçlarının olmadığını belirtmelerine rağmen işgalciler, Filistinlilerin gösterilerine silahlı müdahalelerde bulundu ve saldırılar düzenlediler.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER