HaberlerDünyaFilistin'de 20 Ocak’a kadar seçim tarihi ilan edilecek

Filistin'de 20 Ocak’a kadar seçim tarihi ilan edilecek

Filistin resmi haber ajansı Wafa, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın 20 Ocak’a kadar seçim tarihini belirleyen kararnameyi yayımlayacağını bildirdi.

Filistin'de 20 Ocak’a kadar seçim tarihi ilan edilecek

Abbas, dün Ramallah kentindeki Başkanlık binasında Filistin Merkez Seçim Kurulu Başkanı Hanna Nasır ile bir görüşme gerçekleştirdi. Abbas ve Hanna’nın görüşmede parlamento, başkanlık ve ulusal konsey seçimlerinin yapılması konusunu ele aldıkları belirtildi.

Hanna Nasır’ın Abbas’a seçimler için bazı tarihler önerdiği, bir hafta içinde Filistin Merkez Seçim Kurulu’yla bir toplantının daha yapılacağı ve seçim tarihinin 20 Ocak’a kadar ilan edileceği, daha sonra Filistinli gruplar arasında seçimlerle ilgili diyalog görüşmelerinin başlayacağı belirtildi.

İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, geçen pazar günü yaptığı açıklamada, Türkiye, Katar, Mısır ve Rusya’nın güvencesiyle parlamento, başkanlık ve ulusal konsey seçimlerinin 6 ay içinde sırayla düzenlenmesini kabul ettiklerini açıklamıştı.

 Filistin’de en son seçimler 2006 yılında yapılmış ve HAMAS’ın zaferiyle sonuçlanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER