HaberlerDünyaFilistin ablukası, Kıbrıs'tan Gazze'ye deniz ulaşımıyla kalkabilir

Filistin ablukası, Kıbrıs'tan Gazze'ye deniz ulaşımıyla kalkabilir

Güney Kıbrıs'ın Larnaka Limanı'ndan Gazze'ye oluşturulacak deniz ulaşımıyla Filistin ablukasının kalkabileceği iddia edildi.

Filistin ablukası, Kıbrıs'tan Gazze'ye deniz ulaşımıyla kalkabilir
Güney Kıbrıs'ın Larnaka Limanı'ndan Gazze'ye oluşturulacak deniz ulaşımıyla Filistin ablukasının kalkabileceği iddia edildi.

İsrail ile Filistin arasında, Mısır’ın arabuluculuğuyla sağlanan geçici ateşkes anlaşmasının görüşmeleri sırasında Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılması konusunun da gündeme geldiği ifade edildi. Sunulan bir öneride ise Güney Kıbrıs’ın Larnaka limanından Gazze’ye oluşturulacak deniz ulaşımıyla ablukanın kaldırılmasından söz edildiği bildirildi.

Rum Politis gazetesi, Filistin ile İsrail arasında yürütülen ve ateşkesle sonuçlanan müzakereler sırasında, Gazze’nin ablukasının Larnaka limanıyla Gazze’de oluşturulacak bir liman arasında yapılacak seferlerle kaldırılmasının gündeme geldiğini iddia etti.

İngiltere, Almanya ve Fransa’nın ortak önerisini içeren belgeye göre, Larnaka limanıyla Gazze arasında başlatılacak gemi seferlerinin AB ve İsrail’in garantisi altında olması öngörülüyor.

Gazete, Filistin’le mevcut sınırını güvenlik gerekçeleriyle açmak istemeyen, Güney Kıbrıs ve İsrail’le doğalgaz konusunda işbirliği yapmayı arzulayan Mısır’ın da öneriye sıcak baktığını savundu.

İLGİLİ HABERLER

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştı
SIRADAKİ HABER