HaberlerDünyaFas halkından Filistin’e destek mesajı

Fas halkından Filistin’e destek mesajı

Ümmetin Davalarına Destek İçin Fas Heyeti, Fas ile siyonist işgal rejimi arasındaki normalleşme kararını kınayarak, Filistin halkına desteklerini sürdüreceklerini belirtti.

Fas halkından Filistin’e destek mesajı

Açıklamada, Fas hükümetinin daha önce de perde arkasında işgal rejimi ile çeşitli alanlarda işbirliği yaptığı belirtilerek, Fas ve işgal rejiminin tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya varmasının şaşırtıcı olmadığına dikkat çekildi.

Filistin meselesinin tüm Faslılarının temel davası olduğu ve Filistin'in özgürlüğe kavuşturulması gereken bir emanet olduğu belirtilen açıklamada, siyasi partilere, insan hakları savunucusu kuruluşlara, davet vakıflarına ve uluslararası camiaya seslenilerek normalleşme anlaşmalarını kınama çağrısı yapıldı.

Açıklamada Fas halkına, normalleşme karşıtı tutumlarını ifade etmek için protesto düzenleme çağrısında da bulunuldu.

Fas Kralı 6'ncı Muhammed'in ülkesinin işgal rejimi ile ilişkilerini normalleştirme kararı aldığını açıklaması, sosyal medyada büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Trump, dün Fas ve siyonist işgal rejiminin tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra'da Fas'ın hâkimiyetini tanıdığına dair bir bildirge imzaladığını duyurmuştu.

Fas Kralı 6. Muhammed de işgal rejimi ile ilişkilerin "en yakın zamanda" kurulacağını belirtmişti. Fas, bu kararla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan'ın ardından işgal rejimi diplomatik ilişki kuran dördüncü Arap ülkesi, Kuzey Afrika bölgesinde ise ilk ülke oldu.

İLGİLİ HABERLER

Slovakya'da ülkenin tamamına Covid-19 testi yapılmasını amaçlayan proje uygulamaya konulduSlovakya'da ülkenin tamamına Covid-19 testi yapılmasını amaçlayan proje uygulamaya konulduMısır ile Katar arasında uçuşlar yeniden başladıMısır ile Katar arasında uçuşlar yeniden başladıSudan'da "siyonist işgal rejimiyle normalleşme anlaşması" protesto edildiSudan'da "siyonist işgal rejimiyle normalleşme anlaşması" protesto edildiAfganistan'da Taliban saldırısında 8 Afgan askeri hayatını kaybettiAfganistan'da Taliban saldırısında 8 Afgan askeri hayatını kaybettiSamsung'un varisine ,5 yıl hapis cezasıSamsung'un varisine ,5 yıl hapis cezası
SIRADAKİ HABER