HaberlerDünyaFas Başbakanı el-Osmani: Normalleşme anlaşması imzalamak alınması zor bir karardı

Fas Başbakanı el-Osmani: Normalleşme anlaşması imzalamak alınması zor bir karardı

Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani, ülkesinin siyonist işgal rejimi ile sözde normalleşme anlaşması imzalamasının alınması zor bir karar olduğunu ve şu ana kadar ertelenmesinin de bundan kaynaklandığını belirtti.

Fas Başbakanı el-Osmani: Normalleşme anlaşması imzalamak alınması zor bir karardı

el-Osmani, Batı Sahra meselesinin herhangi bir takasla ilişkilendirilmesini istemediklerini belirterek, Batı Sahra savaşında elde edilen zaferin işgal rejimi ile normalleşme kararıyla eş zamanda açıklanmasının zaruri koşulların bir gereği olduğunu iddia etti.

Trump, 10 Aralık Perşembe günü yaptığı bir açıklamayla, Fas ve işgal rejiminin tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra'da Fas'ın hakimiyetini tanıdıklarına dair bir bildirge imzaladığını duyurmuştu.

Trump, sosyal medya platformu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Batı Sahra üzerinde Fas'ın hakimiyetini tanıdığımız bir bildiri imzaladım. Fas'ın ciddi, güvenilir ve gerçekçi özerklik teklifi, kalıcı barış ve refah için tek, kalıcı çözümdür." ifadesini kullanmıştı.

Bunun mukabilinde Fas Kralı 6. Muhammed de aynı gün siyonist rejimle ilişkilerin en yakın zamanda kurulacağını bildirmişti.

Bölgesel ve uluslararası araştırmacılar ise, Fas'ın, ABD’nin Batı Sahra'da Fas'ın hakimiyetini tanıması karşılığında normalleşme kararı aldığı değerlendirmesinde bulunuyor.

Fas, bu kararla, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan'ın ardından işgal rejimi ile son birkaç ay içinde diplomatik ilişki kuran dördüncü Arap ülkesi, Mağrib bölgesinde ise ilk ülke oldu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER