HaberlerDünyaFas Başbakanı el-Osmani: Normalleşme anlaşması imzalamak alınması zor bir karardı

Fas Başbakanı el-Osmani: Normalleşme anlaşması imzalamak alınması zor bir karardı

Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani, ülkesinin siyonist işgal rejimi ile sözde normalleşme anlaşması imzalamasının alınması zor bir karar olduğunu ve şu ana kadar ertelenmesinin de bundan kaynaklandığını belirtti.

Fas Başbakanı el-Osmani: Normalleşme anlaşması imzalamak alınması zor bir karardı

el-Osmani, Batı Sahra meselesinin herhangi bir takasla ilişkilendirilmesini istemediklerini belirterek, Batı Sahra savaşında elde edilen zaferin işgal rejimi ile normalleşme kararıyla eş zamanda açıklanmasının zaruri koşulların bir gereği olduğunu iddia etti.

Trump, 10 Aralık Perşembe günü yaptığı bir açıklamayla, Fas ve işgal rejiminin tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra'da Fas'ın hakimiyetini tanıdıklarına dair bir bildirge imzaladığını duyurmuştu.

Trump, sosyal medya platformu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Batı Sahra üzerinde Fas'ın hakimiyetini tanıdığımız bir bildiri imzaladım. Fas'ın ciddi, güvenilir ve gerçekçi özerklik teklifi, kalıcı barış ve refah için tek, kalıcı çözümdür." ifadesini kullanmıştı.

Bunun mukabilinde Fas Kralı 6. Muhammed de aynı gün siyonist rejimle ilişkilerin en yakın zamanda kurulacağını bildirmişti.

Bölgesel ve uluslararası araştırmacılar ise, Fas'ın, ABD’nin Batı Sahra'da Fas'ın hakimiyetini tanıması karşılığında normalleşme kararı aldığı değerlendirmesinde bulunuyor.

Fas, bu kararla, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan'ın ardından işgal rejimi ile son birkaç ay içinde diplomatik ilişki kuran dördüncü Arap ülkesi, Mağrib bölgesinde ise ilk ülke oldu.

İLGİLİ HABERLER

Fransa'da toplam vaka 3 milyonu can kaybı 73 bini geçtiFransa'da toplam vaka 3 milyonu can kaybı 73 bini geçtiBrezilya'da futbolcuları taşıyan uçak düştü: 4 ölüBrezilya'da futbolcuları taşıyan uçak düştü: 4 ölüSiyonist işgal rejimi BAE'de büyükelçilik açtıSiyonist işgal rejimi BAE'de büyükelçilik açtıİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten Azerbaycan açıklamasıİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten Azerbaycan açıklamasıİtalya 11 bin Covid-19 vakası ve 299 ölüm bildirdiİtalya 11 bin Covid-19 vakası ve 299 ölüm bildirdi
SIRADAKİ HABER