HaberlerDünyaEtiyopya'da ültimatom için son tarih yaklaşırken binlerce mülteci Sudan'a geçiyor

Etiyopya'da ültimatom için son tarih yaklaşırken binlerce mülteci Sudan'a geçiyor

​Tigray bölgesinde olası bir askeri saldırı yaklaşırken binlerce Etiyopyalı mülteci, Tekizi Nehri'nden Sudan'a geçmeye devam ediyor.

Etiyopya'da ültimatom için son tarih yaklaşırken binlerce mülteci Sudan'a geçiyor

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, pazar günü Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne (TPLF) teslim olması için 72 saat süre vermişti. TPLF Lideri Debretsion Gebremichael, Tigraylıların vatanları için "ölmeye hazır" olduğunu söyleyerek hükümetin ültimatomunu reddetti.

BM, ültimatom için verilen sürenin bitimine doğru sivil kayıpları önlemek amacıyla taraflara çağrıda bulundu.

BM insan hakları şefi Michelle Bachelet, "Her iki tarafın da Mekele için mücadeleyle ilgili son derece agresif söylemleri tehlikeli derecede kışkırtıcı ve zaten savunmasız ve korkmuş sivilleri büyük tehlikeye atma riski taşıyor" ifadesini kullandı.

Etiyopya ordusu ile Tigray bölgesi milisleri arasındaki çatışma, Başbakan Abiy Ahmed'in Tigray milislerini bir askeri üsse saldırı düzenlemekle suçlamasının ardından Kasım ayının başında başlamıştı.

Etiyopya ordusu, bölgedeki birçok şehrin kontrolünü ele geçirdiklerini ve Mekele'ye doğru ilerlediklerini öne sürüyor.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi lideri Debretsion Gebremichael, durumun hükümetin iddia ettiği gibi olmadığını ve ordunun yenilgileri örtbas etmeye çalıştığını öne sürüyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER