HaberlerDünyaEtiyopya'da ültimatom için son tarih yaklaşırken binlerce mülteci Sudan'a geçiyor

Etiyopya'da ültimatom için son tarih yaklaşırken binlerce mülteci Sudan'a geçiyor

​Tigray bölgesinde olası bir askeri saldırı yaklaşırken binlerce Etiyopyalı mülteci, Tekizi Nehri'nden Sudan'a geçmeye devam ediyor.

Etiyopya'da ültimatom için son tarih yaklaşırken binlerce mülteci Sudan'a geçiyor

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, pazar günü Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne (TPLF) teslim olması için 72 saat süre vermişti. TPLF Lideri Debretsion Gebremichael, Tigraylıların vatanları için "ölmeye hazır" olduğunu söyleyerek hükümetin ültimatomunu reddetti.

BM, ültimatom için verilen sürenin bitimine doğru sivil kayıpları önlemek amacıyla taraflara çağrıda bulundu.

BM insan hakları şefi Michelle Bachelet, "Her iki tarafın da Mekele için mücadeleyle ilgili son derece agresif söylemleri tehlikeli derecede kışkırtıcı ve zaten savunmasız ve korkmuş sivilleri büyük tehlikeye atma riski taşıyor" ifadesini kullandı.

Etiyopya ordusu ile Tigray bölgesi milisleri arasındaki çatışma, Başbakan Abiy Ahmed'in Tigray milislerini bir askeri üsse saldırı düzenlemekle suçlamasının ardından Kasım ayının başında başlamıştı.

Etiyopya ordusu, bölgedeki birçok şehrin kontrolünü ele geçirdiklerini ve Mekele'ye doğru ilerlediklerini öne sürüyor.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi lideri Debretsion Gebremichael, durumun hükümetin iddia ettiği gibi olmadığını ve ordunun yenilgileri örtbas etmeye çalıştığını öne sürüyor.

İLGİLİ HABERLER

İtalya 11 bin Covid-19 vakası ve 299 ölüm bildirdiİtalya 11 bin Covid-19 vakası ve 299 ölüm bildirdiİngiltere'de Covid-19'a bağlı günlük can kaybı binin altına düştüİngiltere'de Covid-19'a bağlı günlük can kaybı binin altına düştüFilistin'den Siyonist işgal rejimi saldırılarına ilişkin açıklamaFilistin'den Siyonist işgal rejimi saldırılarına ilişkin açıklamaABD'de Covid-19 salgınında can kaybı 3 bin 427 artarak 427 bini geçtiABD'de Covid-19 salgınında can kaybı 3 bin 427 artarak 427 bini geçtiBAE Tel Aviv'de elçilik açıyorBAE Tel Aviv'de elçilik açıyor
SIRADAKİ HABER