HaberlerDünyaEswatini'nin Başbakanı Dlamini Covid-19'dan hayatını kaybetti

Eswatini'nin Başbakanı Dlamini Covid-19'dan hayatını kaybetti

Başbakan Dlamini, dünya üzerinde görevdeyken Covid-19 salgınından ölen ilk lider oldu.

Eswatini'nin Başbakanı Dlamini Covid-19'dan hayatını kaybetti

Afrika'da bulunan Eswatini'nin Başbakanı Ambrose Dlamini, 52 yaşında hayatını kaybetti. Dlamini, görevdeyken Covid-19 salgınından ölen ilk lider oldu.

Vaka sayısının 2.5 milyona yaklaştığı Afrika'da, kıtanın güneyinde yer alan Eswatini'de ülkenin Başbakanı Ambrose Dlamini, Coronavirus nedeniyle öldüğü belirtildi.

Konuya ilişkin Hükümetten yapılan açıklamada, Dlamini'nin dört hafta önce testinin pozitif çıktığı ve  pazar günü öğleden sonra hayatını kaybettiği belirtildi.

Güney Afrika ve Mozambik arasında yer alan Eswatini ülkesinin nüfusu bir milyona yakın ve şimdiye kadar 6 bin 768 Covid-19 vaka tespit edilirken, 127 kişinin Coronavirus nedeniyle öldüğü düşünülüyor.

Resmi adı Eswatini Krallığı olan ülkenin eski adı Svaziland. Denize kıyısı olmayan Eswatini Krallığı, dünyada halen mutlak monarşiyle yürütülen birkaç ülkesinden biri. Ülke adını 1986'da beri hükümdar olan Kral 3. Mswati'den alıyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER