HaberlerDünyaEl-Kaide liderinin İran'da öldürüldüğü iddiasına İran Dışişleri Bakanlığından yalanlama

El-Kaide liderinin İran'da öldürüldüğü iddiasına İran Dışişleri Bakanlığından yalanlama

​İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, El-Kaide yetkililerinden Ebu Muhammed El-Mısri'nin 7 Ağustos'ta Tahran'da motosikletli iki ajan tarafından vurularak öldürüldüğü yönünde medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

El-Kaide liderinin İran'da öldürüldüğü iddiasına İran Dışişleri Bakanlığından yalanlama

Siyonist işgal rejimi ve ABD basını tarafından ortaya atılan iddialara ilişkin konuşan Sözcü Hatipzade, İran'da bir El-Kaide yetkilisinin öldürüldüğü yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını, İran'da herhangi bir El-Kaide varlığının da söz konusu olmadığını söyledi.

Ortaya atılan iddialar için "Hollywood senaryosu" benzetmesi yapan Hatipzade, "ABD ve bölgedeki müttefikleri, yalan söyleyerek ve medyaya sahte bilgiler sızdırarak İran'ı bu tür gruplarla bağlantılı olarak göstermeye çalışıyor." ifadelerini kullandı.

ABD'nin İran'a yaklaşımına değinen Hatipzade, "ABD öteden beri İran'a karşı yalan yanlış suçlamalarda bulunuyor. Mevcut ABD yönetiminde bu yaklaşım kalıcı bir eğilim haline geldi. Beyaz Saray, İranofobi planını uygulanmada giderek daha abartılı adımlar atıyor. Bu tür suçlamalar İran halkına karşı hem ekonomik hem istihbarat hem de psikolojik savaş bağlamında yapılıyor. Medya, İran'a karşı, Beyaz Saray'ın yalanlarını yaymak için bir platform olmamalı." diye konuştu.

ABD istihbarat yetkililerinin basına verdikleri demeçte, El Kaide'nin 2 numaralı ismi Ebu Muhammed El-Mısri lakaplı Abdullah Ahmed Abdullah'ın ve Üsame Bin Ladin'in dul eşinin 3 ay önce Tahran'daki Pasdaran Caddesi'nde, ABD'nin emriyle siyonist ajanlar tarafından öldürüldüğü iddia edilmişti.

İLGİLİ HABERLER

ABD Cemal Kaşıkçı cinayeti raporunu açıklayacakABD Cemal Kaşıkçı cinayeti raporunu açıklayacakDışişlerinden Nijerya'daki saldırılara kınamaDışişlerinden Nijerya'daki saldırılara kınamaFransa’da son 4 ayın günlük en yüksek vaka sayısı kaydedildiFransa’da son 4 ayın günlük en yüksek vaka sayısı kaydedildiSiyonist işgal rejimi Filistinli 5 genç kızı alıkoyduSiyonist işgal rejimi Filistinli 5 genç kızı alıkoyduYunanistan’da Covid-19 aşısı olanlarda 5 ağır yan etki görüldüYunanistan’da Covid-19 aşısı olanlarda 5 ağır yan etki görüldü
SIRADAKİ HABER