HaberlerDünyaEl-Ezher'den skandal bir fetva!

El-Ezher'den skandal bir fetva!

İhvan-ı Müslimin'in, Mısır Cunta Yönetimi tarafından "terörist" olarak ilan edilmesinin ardından, El-Ezher de bu tutumu destekleyen skandal bir karara imza attı.

El-Ezher'den skandal bir fetva!

El-Ezher Uluslararası Elektronik Fetva Merkezi tarafından yayımlanan sözde fetvada, İhvan-ı Müslimin hareketine katılmanın "şer'i olarak yasak" olduğu belirtildi.

İhvan-ı Müslimin hareketi, Mısır'ın darbeci yönetimi tarafından 2014 yılından bu yana "terör örgütü" muamelesi görüyor.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, darbeyle alıkonulmasının ardından İhvan Hareketi'ne yönelik başlatılan katliam, hukuksuz uygulama ve yargılamalar hala devam ediyorken, El-Ezher'in sözde fetvasının, Suudi Arabistan Kıdemli Alimler Konseyi'nin tutumuyla uyumlu olması dikkat çekti.

El-Ezher'in sözde fetvasının, BAE Fetva Konseyi tarafından da destek bulması, siyonist işgal rejimiyle normalleşme adımları atan ülkelerin cüretkarlığını gözler önüne serdi.

Şark'ul Avsat'da yer alan haberde; El-Ezher'in sözde fetvasında İhvan Hareketi'ne katılmanın yasak olması şöyle gerekçelendirildi:

Allah'ın kitabı ile Resulü'nün sünnetlerine tutunup bu ikisini şeriatın maksatlarına ve söylem birliğinin temellerine göre kavramak ve safları birleştirip fitne ve buna sebep olan şeylerden uzak durmak Allah'ın rızasını kazanmanın tek yoludur. Kamu, özel, küçük ve büyük herkesin nezdinde bu grupların (İhvan ve benzeri hareketler) bazı metinleri karalamak, bunları bağlamlarından kopararak hedeflerini ya da siyasi emellerini gerçekleştirmek için kullanmak, tek bir vatanın evlatları ve hatta tüm insanlığın arasına fitne ve nifak tohumları ekerek yeryüzünde fesat çıkarmak ve toplumları kafirlikle ya da başka şeylerle suçlamakla ne yaptıkları anlaşıldı. Yukarıda sözü edilen şeyler ile bu gruplara katılmak yasaklanmıştır ve sunulan kanıtlardan hareketle bu gibi aşırılık yanlısı gruplara mensup olmak şer'i olarak haramdır.

Kasım ayı ortalarında, Suudi Arabistan Kıdemli Alimler Konseyi de İhvan-ı Müslimin Hareketi'ni, "İslam'ın yaklaşımını temsil etmeyen, partizan hedeflerinin peşinde koşan, din kisvesi altında hareket eden ve ayrılığı, fitneyi, şiddeti ve terörizmi körükleyen bir terör örgütü" olduğunu duyurmuş, bu gruba mensup olanlara ya da sempati besleyenlere karşı uyarıda bulunmuştu.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER