HaberlerDünyaDünya Ticaret Örgütü: Yoksul ülkelerin aşıya erişimini kolaylaştırmalıyız

Dünya Ticaret Örgütü: Yoksul ülkelerin aşıya erişimini kolaylaştırmalıyız

​Dünya Ticaret Örgütü (WTO) yeni Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iwela, yoksul ülkelerin Covid-19 aşılarına erişiminin kolaylaştırılması gerektiğini söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü: Yoksul ülkelerin aşıya erişimini kolaylaştırmalıyız

WTO'nun ilk Afrikalı ve ilk kadın Genel Direktörü Nijeryalı ekonomist Okonjo-Iwela AFP’ye yaptığı açıklamada, "Dünya Ticaret Örgütünün yoksul ülkeler için aşılara erişimi kolaylaştırmaya yardımcı olmak suretiyle virüs krizini çözmeye daha fazla katkıda bulunabileceğine inanıyorum" dedi.

Okonjo-Iwela, daha önce Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) Başkanlığı görevini yürütmüştü.

COVAX planı: Covid-19 aşılarının adil paylaşımı için küresel plan

Dünya Sağlık Örgütü ve GAVI tarafından ortaklaşa yürütülen COVAX planı, yoksul ve orta gelirli ülkelere teşhis testi, ilaç ve aşı sağlamayı amaçlıyor.

Nisan 2020'de başlatılan Covax'ın önderliğini bir Birleşmiş Milletler kuruluşu olan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve 2 aşı savunma grubu yapıyor.

İLGİLİ HABERLER

İran'da Covid-19 kaynaklı can kaybı 60 bini geçtiİran'da Covid-19 kaynaklı can kaybı 60 bini geçtiYunanistan'da 6,2 büyüklüğünde depremYunanistan'da 6,2 büyüklüğünde depremCovid-19 vaka sayısı 115 milyonu ölü sayısı 2 milyon 560 bini geçtiCovid-19 vaka sayısı 115 milyonu ölü sayısı 2 milyon 560 bini geçtiRuhani: "Yeni ABD yönetimi yaptırımları kaldırmalıdır"Ruhani: "Yeni ABD yönetimi yaptırımları kaldırmalıdır"DSÖ: Zengin ülkeler aşı depolayarak yoksul ülkelere göndermemekte ısrar ediyorDSÖ: Zengin ülkeler aşı depolayarak yoksul ülkelere göndermemekte ısrar ediyor
SIRADAKİ HABER