HaberlerDünyaDünya Ticaret Örgütü: Yoksul ülkelerin aşıya erişimini kolaylaştırmalıyız

Dünya Ticaret Örgütü: Yoksul ülkelerin aşıya erişimini kolaylaştırmalıyız

​Dünya Ticaret Örgütü (WTO) yeni Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iwela, yoksul ülkelerin Covid-19 aşılarına erişiminin kolaylaştırılması gerektiğini söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü: Yoksul ülkelerin aşıya erişimini kolaylaştırmalıyız

WTO'nun ilk Afrikalı ve ilk kadın Genel Direktörü Nijeryalı ekonomist Okonjo-Iwela AFP’ye yaptığı açıklamada, "Dünya Ticaret Örgütünün yoksul ülkeler için aşılara erişimi kolaylaştırmaya yardımcı olmak suretiyle virüs krizini çözmeye daha fazla katkıda bulunabileceğine inanıyorum" dedi.

Okonjo-Iwela, daha önce Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) Başkanlığı görevini yürütmüştü.

COVAX planı: Covid-19 aşılarının adil paylaşımı için küresel plan

Dünya Sağlık Örgütü ve GAVI tarafından ortaklaşa yürütülen COVAX planı, yoksul ve orta gelirli ülkelere teşhis testi, ilaç ve aşı sağlamayı amaçlıyor.

Nisan 2020'de başlatılan Covax'ın önderliğini bir Birleşmiş Milletler kuruluşu olan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve 2 aşı savunma grubu yapıyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER