HaberlerDünyaDünya Sağlık Örgütü Gine’ye ebola aşısı gönderecek

Dünya Sağlık Örgütü Gine’ye ebola aşısı gönderecek

Dünya Sağlık Örgütü Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, Gine’de yayılan ebola virüsü ile mücadele kapsamında 11 bin doz aşı gönderileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü Gine’ye ebola aşısı gönderecek

Moeti, İsviçre’nin Cenevre kentinde hazırlanan 11 bin doz aşının gelecek hafta sonuna kadar Gine’ye ulaştırılacağını söyledi.

Ayrıca 8 bin 600 doz aşının da ABD’den gönderileceğini belirten Moeti, aşılama kampanyasının pazartesi gününden itibaren başlayabileceğini ifade etti.

Moeti, “Coronavirus salgınının devam ettiği bu ortamda, kollektif ve hızlı bir şekilde harekete geçmemiz, ebolanın kontrolsüz yayılışını önleme konusunda çok önemli.” dedi.

Son haftalarda Gine ve Kongo’da ortaya çıkan yeni ebola vakalarından sonra, Dünya Sağlık Örgütü, 6 Afrika ülkesine yüksek alarma durumuna geçme çağrısında bulunmuştu.

Ebola nedeniyle 6 kişinin öldüğü ve 125 vakanın bulunduğu Gine'de, 13 Şubat'ta ebola salgını ilan edilmişti. Gine'de 2016'dan bu yana ebola kaynaklı ölüm kayda geçmemişti.

Bir tür kanamalı ateşe yol açan ebola virüsü, ilk kez 1976'da Sudan'ın Nzara ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıkmıştı. Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki salgın, Ebola Nehri yakınında bir köyde başladığı için hastalığa bu nehrin ismi verilmişti.

Ebola virüsü, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış ve hastaların 11 binden fazlası ölmüştü.

İLGİLİ HABERLER

İngiltere'de bomba paniği: Yüzlerce kişi tahliye edildiİngiltere'de bomba paniği: Yüzlerce kişi tahliye edildiSiyonist işgal devam ediyor: Ramallah'ta 193 dönüm araziye el konulduSiyonist işgal devam ediyor: Ramallah'ta 193 dönüm araziye el konulduIrak Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığından PKK'ye yalanlamaIrak Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığından PKK'ye yalanlamaHocalı Katliamı'nın 29'uncu yıl dönümüHocalı Katliamı'nın 29'uncu yıl dönümüDünya Sağlık Örgütünden "Uzayan Covid" uyarısıDünya Sağlık Örgütünden "Uzayan Covid" uyarısı
SIRADAKİ HABER