HaberlerDünyaDünya Sağlık Örgütü Gine’ye ebola aşısı gönderecek

Dünya Sağlık Örgütü Gine’ye ebola aşısı gönderecek

Dünya Sağlık Örgütü Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, Gine’de yayılan ebola virüsü ile mücadele kapsamında 11 bin doz aşı gönderileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü Gine’ye ebola aşısı gönderecek

Moeti, İsviçre’nin Cenevre kentinde hazırlanan 11 bin doz aşının gelecek hafta sonuna kadar Gine’ye ulaştırılacağını söyledi.

Ayrıca 8 bin 600 doz aşının da ABD’den gönderileceğini belirten Moeti, aşılama kampanyasının pazartesi gününden itibaren başlayabileceğini ifade etti.

Moeti, “Coronavirus salgınının devam ettiği bu ortamda, kollektif ve hızlı bir şekilde harekete geçmemiz, ebolanın kontrolsüz yayılışını önleme konusunda çok önemli.” dedi.

Son haftalarda Gine ve Kongo’da ortaya çıkan yeni ebola vakalarından sonra, Dünya Sağlık Örgütü, 6 Afrika ülkesine yüksek alarma durumuna geçme çağrısında bulunmuştu.

Ebola nedeniyle 6 kişinin öldüğü ve 125 vakanın bulunduğu Gine'de, 13 Şubat'ta ebola salgını ilan edilmişti. Gine'de 2016'dan bu yana ebola kaynaklı ölüm kayda geçmemişti.

Bir tür kanamalı ateşe yol açan ebola virüsü, ilk kez 1976'da Sudan'ın Nzara ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıkmıştı. Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki salgın, Ebola Nehri yakınında bir köyde başladığı için hastalığa bu nehrin ismi verilmişti.

Ebola virüsü, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış ve hastaların 11 binden fazlası ölmüştü.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER