HaberlerDünyaDuhok Valisi: Bu kadar şehidi kendi ülkemizde özgürce yaşayabilelim diye verdik

Duhok Valisi: Bu kadar şehidi kendi ülkemizde özgürce yaşayabilelim diye verdik

​Özgürce yaşayabilmek için çok şehid verdiklerini dile getiren Duhok Valisi Ali Teter, "PKK güçlerinin Kürdistan'daki varlığı ve PKK ile Türk güçleri arasındaki savaşın Kürdistan Bölgesi'ne taşınması yıkıma yol açtı" ifadelerini kullandı.

Duhok Valisi: Bu kadar şehidi kendi ülkemizde özgürce yaşayabilelim diye verdik

Gazetecilere yaptığı açıklamada Vali Ali Teter, “Bu kadar şehidi, kendi ülkemizde özgürce yaşayabilelim diye verdik. Maalesef PKK güçlerinin bölgedeki varlığı ve PKK ile Türk güçleri arasındaki çatışmanın buraya taşınması, Kürdistan Bölgesi açısından yıkıma yol açmıştır. Sırf bu yüzden yüzlerce köyümüz imar edilemiyor” dedi.

"İlla savaşacaklarsa da bu savaşı kendi alanlarında yapmaları gerekiyor" diyen Teter, açıklamasına şöyle devam etti:

"Neden savaşlarını başka bir ülkeye taşıyıp başka bir milletin yıkımına sebep oluyorlar? İki taraftan da savaşa bir son vermelerini, aksi takdirde hesaplarını kendi evlerinde görmelerini talep ediyoruz. Halkımız da yoruldu.

1988’den bu yana Nerwerekan, (Doski, Rekani, Nerweyi) halkı ata topraklarından mahrum durumdalar. Köyünü ziyarete giden birinin uçakların bombardımanı ile vurulmasından da halk bıktı. Başka bir ülkenin savaşını Kürdistan'a taşımasını protesto ediyoruz. Umarız bu savaşı kendi alanlarına taşırlar, başkasının değil."

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER