HaberlerDünyaDSÖ: Zengin ülkeler aşı depolayarak yoksul ülkelere göndermemekte ısrar ediyor

DSÖ: Zengin ülkeler aşı depolayarak yoksul ülkelere göndermemekte ısrar ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde son yedi haftada ilk defa Covid-19 vaka sayısında artış yaşandığı uyarısında bulundu.

DSÖ: Zengin ülkeler aşı depolayarak yoksul ülkelere göndermemekte ısrar ediyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Covid-19 vaka sayısındaki artışın "hayal kırıklığı" oluşturduğunu fakat bir "sürpriz" olmadığını belirtti.

Ghebreyesus, ülkelerin salgınla mücadele politikalarını uygulamaya devam etmesini isterken, aşılamaya güvenmek için henüz çok erken olduğu uyarısında da bulundu.

Zengin ülkelerin aşı depolaması ve yoksul ülkelere göndermekte ayak diremesi sorununa da bir kez daha değinen DSÖ Genel Sekreteri Ghebreyesus, "Bazı ülkelerin aşılamada önceliği başka ülkelerdeki sağlık çalışanları ya da yaşlı kişilere vermek yerine hastalığa yakalanma riski düşük ve yaşça genç kişilere vermeye devam etmesi çok üzücü" dedi.

DSÖ'nün Sağlık Acil Durumları programının İcra Direktörü Mike Ryan ise aşılamanın başlatıldığı 10 hafta öncesine kıyasla virüsle mücadelede çok daha iyi bir noktaya gelindiğini, fakat virüsün kontrol altına alındığını söylemek için henüz çok erken olduğunu dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER