HaberlerDünyaDSÖ: Covid-19 aşı milliyetçiliği piyasanın dengesini bozuyor

DSÖ: Covid-19 aşı milliyetçiliği piyasanın dengesini bozuyor

Dünya Sağlık Örgütü, uluslararası topluma yirmi yoksul ülkeye acil olarak on milyon doz aşı bağışı yapmaya çağırarak, söz konusu ülkelerin bağış olmaksızın aşıya erişimi olmayacağını belirtti.

DSÖ: Covid-19 aşı milliyetçiliği piyasanın dengesini bozuyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19 salgını tehdidi altındaki yirmi ülkenin henüz mevcut Covid-19 aşılarından hiçbirine erişim sağlayamadığını açıklayarak bu ülkelere "acil şekilde" aşı bağışı yapılması çağrısında bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, söz konusu yirmi dolayındaki ülkenin acilen on milyon doz aşıya ihtiyacı olduğunu belirtti.

İkili anlaşmaların, ihracat yasaklarının ve aşı milliyetçiliğinin piyasanın dengesini bozduğunu ve arz ile talep arasında "büyük dengesizliklere" yol açtığını belirten DSÖ Genel Sekreteri Ghebreyesus, "10 milyon doz fazla değil ve hiçbir şekilde yeterli de değil" ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER