HaberlerDünyaDSÖ: Coronavirus salgını 2022 yılının başına kadar bitmiş olacak

DSÖ: Coronavirus salgını 2022 yılının başına kadar bitmiş olacak

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, en kötü senaryonun şu an itibariyle sona erdiğini ve 2020 yılına oranla Covid-19 hakkında daha fazla bir bilgiye ulaşıldığını açıkladı.

DSÖ: Coronavirus salgını 2022 yılının başına kadar bitmiş olacak

Danimarka Devlet Televizyonuna konuşan Kluge, salgının 2021 yılında da yaygınlığını koruyacağını fakat 2020 yılına kıyasla kontrolünün daha kolay olacağını belirtti.

Kluge, “Virüs var olmaya devam edecek fakat kısıtlamalara ihtiyaç duyulacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir mesaj.” İfadelerini kullandı.

Virüslerde mutasyonların normal olduğunu söyleyen Kluge, asıl endişe verici olanın mutasyonlarının yayılma hızı olduğunu vurguladı.

-Kluge, Covid-19'un mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türlerinin hızından dolayı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara göre düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söyledi.

En büyük sorunun ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya geldiğinde yaşanacağına dikkati çeken Kluge, zaman çizelgesinin çok önemli bir faktör olduğunun altını çizdi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER