HaberlerDünyaDSÖ: Coronavirus salgını 2022 yılının başına kadar bitmiş olacak

DSÖ: Coronavirus salgını 2022 yılının başına kadar bitmiş olacak

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, en kötü senaryonun şu an itibariyle sona erdiğini ve 2020 yılına oranla Covid-19 hakkında daha fazla bir bilgiye ulaşıldığını açıkladı.

DSÖ: Coronavirus salgını 2022 yılının başına kadar bitmiş olacak

Danimarka Devlet Televizyonuna konuşan Kluge, salgının 2021 yılında da yaygınlığını koruyacağını fakat 2020 yılına kıyasla kontrolünün daha kolay olacağını belirtti.

Kluge, “Virüs var olmaya devam edecek fakat kısıtlamalara ihtiyaç duyulacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir mesaj.” İfadelerini kullandı.

Virüslerde mutasyonların normal olduğunu söyleyen Kluge, asıl endişe verici olanın mutasyonlarının yayılma hızı olduğunu vurguladı.

-Kluge, Covid-19'un mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türlerinin hızından dolayı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara göre düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söyledi.

En büyük sorunun ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya geldiğinde yaşanacağına dikkati çeken Kluge, zaman çizelgesinin çok önemli bir faktör olduğunun altını çizdi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER