HaberlerDünyaDoğa harikası göl, pembe rengiyle görenleri büyülüyor

Doğa harikası göl, pembe rengiyle görenleri büyülüyor

Senegal'in başkentine 35 kilometre uzaklıktaki doğa harikası Lac Rose gölü, sıradışı pembe rengiyle görenleri büyülüyor. Gerçek adı 'Retba' olan Dakar’ın kuzeydoğusundaki göl, ismini yılın belli dönemlerinde tamamen pembeye dönen su renginden alıyor.

Doğa harikası göl, pembe rengiyle görenleri büyülüyor

Gölde yaşayan bir tür bakteri 'Dunaliella Salina’nın ölen su yosunlarının rengini değiştirmesi göl suyunu pembeye çeviriyor. Yosununun ölmesi ve güneş ışığı ile girdiği tepkime sonucu pembe pigmentler ürüyor. Lac Rose gölünde yüksek tuz oranı nedeni ile bakteri dışında hiçbir canlı yaşamıyor.

Pembe göl, yüzlerce Senegalliye ekmek kapısı durumunda. Derinliği en fazla 3 metre olduğu halde insan vücudunun batmadığı gölden tuz çıkaran yerliler, eski yöntemlerle piyasaya satarak geçimini sağlıyor.

Tuz toplayabilmek için gölün ortalarına doğru sandal ile açılan erkekler, yeterli miktara ulaşınca kıyaya dönüyor. Kıyıda bekleyen kadınlar ise teknelerdeki tuzu karaya taşıyarak tepecikler oluşturuyor.

ÜLKENİN TURİZM MERKEZLERİNDEN

Pembe Göl, turistlerin en çok uğradığı yerlerden. Farklı ülkelerden gelen ziyaretçiler, Pembe Göle hayran kalıyor. Turistlere eski model kamyonetlerle etraftaki kum tepeciklerinde çöl safarisi yaptırılıyor.

Turist rehberi Case Nseck, "Gölde yüksek oranda tuz olması nedeniyle tuz üretimi yapılıyor. Burayı ziyaret eden turistler bu doğa harikasının yanı sıra tamamen el emeği ile tuz çıkartan insanların çalışmasını da görüyor. Geçen yıldan beri turist sayısında çok fazla düşüş var. Çevre ülkelerde görülen Ebola salgını nedeni ile turistler korkuyor. Eskiden günde en az 500 kişi burayı ziyaret ederdi.” dedi.

Pembe Gölün meşhur olmasının diğer bir sebebi terör olayları sebebiyle Güney Amerika’ya kaydırılan Paris – Dakar Ralli'sinin bitiş noktasında bulunması. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

UNRWA: Tüm mültecilerin ücretsiz aşılanmasına çalışıyoruzUNRWA: Tüm mültecilerin ücretsiz aşılanmasına çalışıyoruzHAMAS: Mukaddes Filistin topraklarından taviz vermeyeceğizHAMAS: Mukaddes Filistin topraklarından taviz vermeyeceğizİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 521 artarak 85 bine dayandıİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 521 artarak 85 bine dayandıMutasyonun ortaya çıktığı İngiltere'de Covid-19'a bağlı bin 290 ölümMutasyonun ortaya çıktığı İngiltere'de Covid-19'a bağlı bin 290 ölümABD'de Covid-19 salgınında ölenlerin sayısı 415 bini geçtiABD'de Covid-19 salgınında ölenlerin sayısı 415 bini geçti
SIRADAKİ HABER