HaberlerDünyaDİTİB: Almanya'da camiler yakılıyor ve kimse bunu umursamıyor

DİTİB: Almanya'da camiler yakılıyor ve kimse bunu umursamıyor

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Almanya’da camilerin art arda saldırıya uğramasına rağmen kimsenin bunu umursamadığı eleştirisi yaptı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan DİTİB yönetimi, “Almanya’da camiler yanıyor ve kimse bunu umursamıyor." dedi.

DİTİB: Almanya'da camiler yakılıyor ve kimse bunu umursamıyor
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Almanya’da camilerin art arda saldırıya uğramasına rağmen kimsenin bunu umursamadığı eleştirisi yaptı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan DİTİB yönetimi, “Almanya’da camiler yanıyor ve kimse bunu umursamıyor." dedi.

DİTİB'den yapılan açıklamada, "Almanya'da birkaç gün içinde farklı şehirlerde üç cami kundaklanmıştır. Bu kundaklamaların ikisinde zanlılar ateşi caminin içinde daha fazla alana yayabilmek için bizzat Kur'an-ı Kerim nüshalarını kullanmıştır. Böylece bu saldırıların, özellikle İslam'a ve Müslümanların inanç değerlerine yönelik olduğunu göstermişlerdir. Aynı zamanda Federal Almanya Hükümeti'nin Federal Alman Meclisi'nde verilen bir soru önergesine verdiği cevaptan elde edilen sonuçlara göre, camilere ve Müslümanlara yapılan saldırılarda bir artış gözlenmektedir.” denildi.

Alman medyasını ve siyasileri eleştiren DİTİB açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Ancak bu durum karşısında, Almanya çapında yayın yapan medya organlarının, camilerin kundaklanması haberlerine çok az yer vermesi de ayrıca düşündürücüdür. Aynı şekilde bu olaylar hakkında çok az siyasinin olaylardan ancak birkaç gün sonra ve Müslümanların bariz bir şekilde bu umursamazlığa şaşkınlıklarını ifade etmelerinden sonra beyanat vermeleri de üzüntü vericidir. Özellikle NSU skandalının ortaya çıkmasından sonra toplumun ve siyasetin bu son kundaklamalar karşısında şiddete ve nefrete karşı tavır alma yerine yine umursamazlık göstermeleri, çoğu Müslüman için anlaşılamaz bir durumun da ötesindedir."

Siyasiler ve resmi makamlardan hassasiyet talep eden DİTİB, “Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) olarak kime yönelik olursa olsun, cami, kilise, sinagog ve diğer ibadethanelere ve müntesiplerine yapılan her türlü saldırı ve şiddet eylemini büyük kararlılık ve nefretle bir kez daha kınıyoruz. Başka dini kurumların benzeri saldırılara uğradıklarında resmi makamların ve siyasilerin gösterdikleri hassasiyetin aynısını Almanya'daki Müslümanlara ve onların kurumlarına yönelik ırkçı saldırılar söz konusu olduğunda da göstermelerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor
SIRADAKİ HABER