HaberlerDünyaDışişleri Bakanlığı: Türk gençlere 'teröre destek' suçlaması kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı: Türk gençlere 'teröre destek' suçlaması kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Hollanda'da Temsilciler Meclisi'nde ele alınan bir ankette, bu ülkedeki Türk gençleri aşırılığa eğilimli ve teröre destek veren kişiler olarak takdim edilmesine tepki gösterdi.Konuyla ilgili...

Dışişleri Bakanlığı: Türk gençlere 'teröre destek' suçlaması kabul edilemez
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Hollanda'da Temsilciler Meclisi'nde ele alınan bir ankette, bu ülkedeki Türk gençleri aşırılığa eğilimli ve teröre destek veren kişiler olarak takdim edilmesine tepki gösterdi.

Konuyla ilgili bir soruya cevap veren Bilgiç, "Hollanda toplumunun bir parçası olan Türklere ve dost ve müttefik bir ülkeye yönelik bu saldırgan üslup ve ırkçı nitelikteki suçlamalar hiçbir şekilde kabul edilemez ve mazur görülemez. İkili ilişkilerimizin köklü geçmişi ve mevcut seviyesiyle bağdaşmayan bu mesnetsiz ırkçı saldırıların son dönemde ne maksatla gündeme taşındığını anlamakta güçlük çekiyoruz." dedi.

Hollanda’da Türk toplumunun ayrımcılığa tabi tutulması, yabancı düşmanı, İslamofobik ve ırkçı itham, ifade ve saldırıların hedefi olmasının kesinlikle kabul edilemeyeceğini belirten Bilgiç, şöyle devam etti:

"Entegrasyonu beklenen Türk toplumunun, haksız eleştiri ve ithamlara maruz kalmasının, uyum sürecine katkı sağlamayacağı açıktır.

Hollanda kamuoyunun ve özellikle de sorumluluk sahibi siyasi çevrelerin, hangi amaca hizmet ettiği anlaşılmayan bu gereksiz tartışmadan ve entegrasyonu engelleyici, dışlayıcı, ırkçı ifade ve argümanlardan rahatsız olduğundan kuşku duymuyoruz. Sadece aşırıcı/ırkçı partilerin benimseyebileceği bu tarz yaklaşımlardan uzak durulması ve sorumluluk sahibi siyasi partilerin sağduyulu davranması gerektiğini düşünüyoruz.

Hollanda makamlarından, ikili ilişkilerimizi ileri götürme irademizi zedeleyecek girişim ve açıklamalara biran evvel son vermelerini bekliyoruz."

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER