HaberlerDünya"Dijital Yeşil Geçiş Kartı" nedir, nasıl uygulanacak?

"Dijital Yeşil Geçiş Kartı" nedir, nasıl uygulanacak?

Avrupa Birliği,serbest dolaşımı düzenleyebilmek adına "aşı pasaportu" uygulamasına geçmeye hazırlanıyor.

"Dijital Yeşil Geçiş Kartı" nedir, nasıl uygulanacak?

Avrupa Birliği Komisyonu, seyahatleri kolaylaştırmak amacıyla Covid-19 bağlantılı verilerin yer alacağı, 'aşı pasaportu' olarak da adlandırılan, Dijital Yeşil Geçiş Kartı uygulaması konusunda bu ay içinde yasal öneride bulunmaya hazırlanıyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, mart ayı içinde "Dijital Yeşil Geçiş Kartı" için yasa teklifini sunacaklarını açıkladı.

Bu kartla birlikte öncelikle üye ülkeler arasındaki salgın bağlantılı seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi sonrasında ise uygulamanın küresel boyuta taşınması hedefleniyor. Dijital Yeşil Geçiş Kartı uygulaması, aşı sertifikalarının geliştirilmiş versiyonu olacak.

Kart sahibinin CovId-19 aşısı olup olmadığı, PCR test sonucuna ya da antikor geliştirip geliştirmediğine ilişkin bilgiler yüklenecek. Yasal ve teknik çalışmaların tamamlanmasının en az üç ay alabileceği belirtiliyor.

Sertifikanın, üye ülkelerin sağlık ve sınır kontrol sistemlerinde birlikte kullanılabilirliğinin sağlanması gerekiyor. AB Komisyonu önerisini yaptıktan sonra AB ülkelerinin ve Avrupa Parlamentosu’nun da onayı gerekiyor.

Uygulamanın, öncelikle AB ülkeleri arasında kullanılması, sonraki aşamada küresel bir uygulamaya dönüştürülmesi hedefleniyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER