HaberlerDünyaDemokratikleşme paketi Çin medyasında

Demokratikleşme paketi Çin medyasında

Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı "Demokratikleşme Paketi’’ Çin medyasında da yankılandı.Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, haberi ‘’Erdoğan, Kürtçe propaganda yapılmasına izin verdi’’, ‘’ Başörtüsü kamusal alanda serbest’’ başlıklarıyla abonelerine duyurdu.

Demokratikleşme paketi Çin medyasında
Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı "Demokratikleşme Paketi’’ Çin medyasında da yankılandı.
Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, haberi ‘’Erdoğan, Kürtçe propaganda yapılmasına izin verdi’’, ‘’ Başörtüsü kamusal alanda serbest’’ başlıklarıyla abonelerine duyurdu.

Xinhua, haberlerinde, Erdoğan’ın ‘’30 yıl süren Kürt direnişini sona erdirmek amacıyla çözüm sürecini kolaylaştırmak için’’ açıkladığı reform paketinin detaylarına da değindi.

Haberde ayrıca, açıklanan paket çerçevesinde, siyasi partilerin Türkçenin yanında farklı dil ve lehçelerde propaganda yapmasına izin verileceği, seçim sisteminin üç farklı alternatifle tartışmaya açılması ve seçim barajının yüzde 10’un altına çekilmesi, özel okullarda Türkçeden başka dillerde eğitimin mümkün olacağı, kamusal alanda başörtüsünün serbest olacağı gibi açıklamalara yer verildi.

Erdoğan’ın, söz konusu reform paketinin, 2012’de başlatılan Kürt sorunu çözüm süreciyle bağlantısı olmadığı açıklamasına da değinilen haberde, paketin, Kürt sorununun çözümünde kilometre taşı olduğuna vurgu yapıldı.
Haberde, çözüm süreciyle ilgili detaylara da değinilirken, "Türkiye ve diğer bazı ülkeler tarafından bir terör örgütü olarak tanınan PKK’nın, Türkiye'nin güneydoğusunda etnik vatan oluşturmak için 1984’te silahlı mücadeleye başladığı" ifadeleri de yer aldı.

Konuyla ilgili diğer haberinde de Xinhua, ‘’Başörtüsü kamusal alanda serbest’’ başlığını kullandı. Haberin detayında, söz konusu değişikliğin yargı, polis ya da askeri kurumlarda uygulanmayacağı açıklamasına değinildi. Haberde, Müslümanların çoğunlukta olduğu Türkiye’de, devlet dairelerinde çalışan kadınların giysi üzerinde sert kısıtlamalar olduğu kaydedildi.

Çin’in diğer yazılı medyasında da Xinhua’nın reform paketiyle ilgili geçtiği haberlere yer verildi.

Erdoğan’ın, demokratikleşme paketinin içeriğini düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaştığını yazan Çin medyası, reformların detaylarını okuyucularına aktardı.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor
SIRADAKİ HABER