HaberlerDünyaDemokratikleşme paketi AB İlerleme Raporu'na yansıyacak

Demokratikleşme paketi AB İlerleme Raporu'na yansıyacak

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, bugün açıklanan demokratikleşme paketinin 16 Ekim'de açıklanacak İlerlema Raporu'na yansıyacağını söyledi.

Demokratikleşme paketi AB İlerleme Raporu'na yansıyacak
AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, bugün açıklanan demokratikleşme paketinin 16 Ekim'de açıklanacak İlerlema Raporu'na yansıyacağını söyledi.

Olağan basın toplantısında soruları cevaplayan Stano, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sabahki açıklamasını çok dikkatli şekilde takip ettiklerini söyledi. Stano, Erdoğan'ın AB müktesebatının Türkiye'deki reformlara rehberlik ettiğini söylemesini de memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Paketle ilgili açıklamanın tam metnini elde ettikten sonra üzerinde değerlendirmelerde bulunacaklarını ifade eden sözcü, paketin Türkçe dışındaki dillerin kullanılması, azınlık hakları, Mor Gabriel Manastırı'nın arazisinin iadesi, din özgürlüğü, toplantı ve gösteri özgürlüğü, yüksek seçim barajı ve partilere hazine yardımı gibi birçok önemli konuya değindiğini dile getirdi.

AB Komisyon Sözcüsü Peter Stano, "Şimdi bu konularda mesafe kat edilmesini bekliyoruz. Bu paketin uygulanması sürecine muhalefetin de katılmasını bekliyoruz. Bunların hayata geçirilmesini yakından takip edeceğiz." dedi.

Paketin 16 Ekim'de açıklanacak İlerleme Raporu'na da yansıyacağını ifade eden Stano, ama bu yansımanın nasıl olacağının o zaman görüleceğini kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER