HaberlerDünyaDemokrat senatörlerden Trump'ın azli için 25'inci madde çağrısı

Demokrat senatörlerden Trump'ın azli için 25'inci madde çağrısı

​ABD Senatosu'nda Demokratların lideri Chuck Schumer, ABD Başkanı Donald Trump'ın 25'inci madde gereğince görevden alınmasını istedi.

Demokrat senatörlerden Trump'ın azli için 25'inci madde çağrısı

Demokratların Senato'daki lideri Chuck Schumer, yaptığı açıklamada, Trump yanlılarının Kongre binasına basmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Schumer, dün Kongre binasında yaşananların Trump'un kışkırtmaları sonucu gerçekleşen ABD'ye karşı bir başkaldırı olduğunu söyledi.

"Bu Başkan (Trump) bir gün daha bile makamında kalmamalıdır" diyen Schumer, Trump'ın görevden alınması için en hızlı yolun da ABD Anayasası'na ek 25'inci madde olduğunu söyledi.

Schumer, böyle bir azil için de Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Trump'ın kabinesinin de destek vermesi gerektiğine işaret etti.

Senato ile Temsilciler Meclisi'nde de üçte ikilik çoğunluk sağlanması gerektiğine dikkat çeken Schumer, Pence ve kabinenin bu süreci başlatmaması durumunda ise Kongre'nin Başkan'ın azli için normal süreci işleteceğini kaydetti.

25'inci madde

ABD yasalarına göre, 25'inci madde başkanın hastalık gibi görevini yerine getiremediği ya da istifa edemediği durumlarda kısa yoldan görevden alınmasını öngörüyor.

Bu maddenin uygulanması ise başkan yardımcısı ve kabinenin onayını gerektiriyor. Düzenlemeyle görevden alınan başkanın yerine de yardımcısı geçiyor.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejimi Kudüs'ün statüsünü değiştirmeye hız verdiSiyonist işgal rejimi Kudüs'ün statüsünü değiştirmeye hız verdiİran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinİran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdi
SIRADAKİ HABER