HaberlerDünyaDavutoğlu: Paket Türkiye"nin itibarına büyük katkı yapacak

Davutoğlu: Paket Türkiye"nin itibarına büyük katkı yapacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün açıklanan demokratikleşme Paketinin Türkiye’nin yurtdışındaki itibarına büyük katkı yapacağını vurguladı.

Davutoğlu: Paket Türkiye"nin itibarına büyük katkı yapacak
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün açıklanan demokratikleşme Paketinin Türkiye’nin yurtdışındaki itibarına büyük katkı yapacağını vurguladı.

Cenevre’de Suriye konulu bir toplantıya katıldıktan sonra gazetecilerin soruları cevaplayan Davutoğlu, raporun AB İlerleme Raporu’ndan hemen önce ilan edilmesinin de hem içeride hem de dışarıda geniş yankı uyandıracağını dile getirdi.

Bir bütün olarak demokratikleşme süreçlerinin Türkiye’nin dışarıdaki itibarına olağanüstü katkı yaptığını dile getiren Davutoğlu, “Artık dünyadaki gücünüz ve uluslararası itibarınız sadece sahip olduğunuz askeri güçle, ekonomik güçle ölçülmüyor. İnsan hakları konusunda ulaştığınız standart, demokratik haklar konusunda ortaya koyduğunuz faaliyetler belki ekonomik ve askeri güç kadar yumuşak gücünüzü artıran doğuran sonuçlar doğuruyor.” dedi.

Bakan Davutoğlu; paketin gerek siyasal katılımı teşvik eden, gerek kültürel haklar bağlamındaki gerekse yaşam tarzı ve insan hak ve özgürlükleri konusundaki hususlarının demokratik standartlar konusunda Türkiye’nin aldığı mesafeyi ortaya koyduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “İnsan hakları yönünde atılacak her adımın ülkemizin itibarına olağanüstü katkı yapacağına inanıyorum. Bundan sonra da demokratikleşme süreci ile ilgili adımlar konusunda toplumumuzun bilinçli bir çaba içerisinde olmasını diliyorum.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesi
SIRADAKİ HABER