HaberlerDünyaDavutoğlu: Arife ve bayramın 1. günü için büyük ölçüde ateşkes sağlandı

Davutoğlu: Arife ve bayramın 1. günü için büyük ölçüde ateşkes sağlandı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin saatine göre saat ikide yirmi dört saatlik ateşkes başladığını belirterek, Filistin'de arife ve bayramın 1. gününün büyük ölçüde barış ortamında kutlanacağını söyledi.

Davutoğlu: Arife ve bayramın 1. günü için büyük ölçüde ateşkes sağlandı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin saatine göre saat ikide yirmi dört saatlik ateşkes başladığını belirterek, Filistin'de arife ve bayramın 1. gününün büyük ölçüde barış ortamında kutlanacağını söyledi.

Konya’daki evinden çıkarken basın mensuplarına açıklama yapan Davutoğlu, "Ben Sayın Ban Ki-moon ile bir kez daha görüştüm. Sayın Ban Ki-moon da BM Genel Sekreteri olarak, bugün Filistin saatiyle ikide başlayan ateşkesin, yirmi dört saat süreceği konusunu teyit ettiler ve bu konuda destek vereceklerini ifade ettiler. Yoğun bir çabayla bu yirmi dört saatlik ateşkes ile hem arife gününü hem de bayramın birinci gününü büyük ölçüde bir barış ortamında kutlanması, idrak edilmesi için sağlanmış olan bu ateşkes dolayısıyla bir kez daha mutluluğumu ifade ediyorum." dedi.

Paris ve Katar'daki toplantılardan sonra dün gece Konya'ya döndüğünü belirten Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Katar'ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Halit El Atiye ile Paris'te yaptıkları görüşmeler neticesinde, daha önce Katar'da ilan ettikleri on iki saatlik ateşkesin uzatılması kararına vardıklarını söyledi. Her iki tarafla da görüşerek, on iki saatlik ateşkesin yirmi dört saate uzatılması yönünde prensip kararı oluştuğunu ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti: "Ancak İsrail tarafında, Şabat ve kabine toplantısının uzaması dolayısıyla, bu uzatma mümkün olamadığı için gece boyunca da ateşkes ihlalleri söz konusu oldu. Gece boyu ve bugün öğleden önce yoğun bir telefon diplomasisi daha yaptık. Ben bir taraftan Sayın Kerry ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-moon ile görüştüm. Bunların öncesinde Halit Meşal ve Halit Atiye ile üçlü bir telefon görüşmesi yaptık. Bu görüşmelerin sonucu olarak da saat ikide Hamas tekrar ateşkes ilan etti. Daha doğrusu Birleşmiş Milletler'in ateşkes çağrısına uyacağını ifade etti. Herhangi bir ateşkesi bozmaya dönük bir adım atılmadıkça, daha sonra biz tekrar Sayın Kerry ile görüştük. O da İsrail tarafıyla temas etti. İsrail tarafı da bu ateşkese uyacaklarını ifade ettiler. Ben Sayın Ban Ki-moon ile bir kez daha görüştüm. Sayın Ban Ki-moon da BM Genel Sekreteri olarak, bugün Filistin saatiyle ikide başlayan ateşkesin, yirmi dört saat süreceği konusunu teyit ettiler ve bu konuda destek vereceklerini ifade ettiler. Bu bizim için önemli bir gelişme. Çünkü yarın Filistinli kardeşlerimiz bayramı kutlayacaklar. Bugün arife günü, Gazze'de herkes kendi ailesiyle birlikte, Ramazan'ın son gününü idrak edecekler. Yoğun bir çabayla bu yirmi dört saatlik ateşkes, hem arife hem de bayramın 1. gününü büyük ölçüde bir barış ortamında kutlanması, idrak edilmesi için sağlanmış olan bu ateşkes dolayısıyla mutluluğumu ifade ediyorum."

Davutoğlu, ayrıca yarınki ateşkesin tekrar uzatılabilmesi için ilgili taraflarla sürekli temas halinde olma kararı verdiklerini ifade etti. Gerek BM Sekreteri, gerekse Kerry ile görüşmelerde, o hususları karşılıklı olarak teyit ettiklerini dile getiren Davutoğlu, "Ümit ederiz ki yarın ikiye kadar ateşkesi bozucu bir eylem olmaz. Yarın saat ikide de ateşkes bir kez daha uzatılır. Bu arada Sayın Abbas ile de temas kurduk. Uçakta oldukları için kısa bir görüşme oldu. İnince Sayın Abbas ile bu durumları yeniden ele alacağız." diye konuştu.

"Şu anda bizim için önemli birinci öncelik; arife gününü ve bayramı bir çatışma, hava bombardımanı olmadan, herhangi bir çocuk, sivil ve Gazze’ li kardeşimizin kaybı olmadan bitirmelerini sağlamak." dedi.

17 TON İLAÇ YARDIMI

Davutoğlu, şöyle konuştu: "Daha sonra süreyle ilgili neler yapılacağı konusunda istişarelerimiz sürecek. Bu yirmi dört saatlik ateşkes, önümüzdeki dönem için bir umut ışığıdır. Bu hedef gerçekleştikten sonra amacımız; Gazze'deki insani durumu düzeltmek. Yirmi dört saatlik ateşkesten de istifade ederek, çok ciddi on yedi ton civarında bir ilaç yardımını hazır hale getirdik. Gazze'ye gönderilmesi konusunda da müzakereler yapıyoruz. Kızılay Genel Müdürümüz şu anda Kudüs'e intikal etti. Kudüs Başkonsolosumuz ile Gazze'ye dönük insani yardımları süratle yerine getirmek üzere yoğun bir çaba içindeler. Bu ilaç, gıda yardımı aralıksız olarak Gazze'ye iletilecek. Biraz önce de Sayın Başbakanımızla bir kez daha istişare ettik. Gerekirse İstanbul'dan bölgeye bir hava köprüsü kurarak dahi elimizdeki bütün imkanlarımızla bu acının dinmesine çalışacağız. Sonraki hedef insani durumun iyileştirilmesi, insani yardımların Gazze'ye ulaşımı, daha sonra sürdürülebilir bir ateşkesin sağlanması nihayetindeki hepimizin hedefi. Gazze ve Filistin halkının onurunu koruyacak bir barışın tesis edilmesi."

'HERKES ELİNDEN GELENİ YAPTI'

Katar'da olduğu yaklaşık yirmi dört saati aşkın bir sürenin büyük bir bölümünü Hamas lideri ile geçirdiklerini ifade eden Davutoğlu, "Sayın Halit Atiye ile iki tarafla da doğrudan temasın olması ve Kerry ile aramızdaki güven ilişkisi ile açık ve net iletişim kanalının kurulmuş olması, bu ateşkesi sağlayan temel unsurdur. Bunu ifade etmek isterim. Sayın Kerry de çok yoğun bir çaba sarf etti. Karşılıklı olarak, en az 4, 5 kez ateşkes çerçevesi üzerinde müzakere kağıtları değiş tokuş edildi. Nihai metin, Kerry'nin teklifi olarak, İsrail tarafına da iletildi. Kendisine bu konuda teşekkür ediyorum. Çünkü bir ateşkesin sağlanması için herkesin elini taşın altına koyması lazım. Ancak sadece Kerry'nin bizlerin, Türkiye'nin, Katar'ın iyi niyetleri, ateşkesi sürdürülebilir kılmıyor. Alandaki aktörlerin de bu çabayı göstermesi lazım. Ayrıca Filistin Devlet Başkanı Sayın Abbas'ın ziyaretleriyle bu mekanizma kuruldu. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum; Türkiye, Katar, Amerika, Filistin yönetimi ve Hamas arasında kurulan mekanizma, burada karar altına alınmıştı. Filistin yönetimi ve Sayın Abbas bu sürecin içindedir. Aynı şekilde Mısır da bu sürecin içindedir." şeklinde anlattı.

İLGİLİ HABERLER

Burg: İşgal rejiminin Yahudiliğin özüyle çok az ilgisi varBurg: İşgal rejiminin Yahudiliğin özüyle çok az ilgisi varİnsan hakları örgütlerinden Arakanlı Müslümanların eğitimine destek çağrısıİnsan hakları örgütlerinden Arakanlı Müslümanların eğitimine destek çağrısıİran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri'den "Yaptırım" açıklamasıİran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri'den "Yaptırım" açıklamasıÇin'de 10 madenci 2 haftadır kurtarılmayı bekliyorÇin'de 10 madenci 2 haftadır kurtarılmayı bekliyorİran'da Covid-19 kaynaklı günlük ölüm oranları 100'ün altında seyrediyorİran'da Covid-19 kaynaklı günlük ölüm oranları 100'ün altında seyrediyor
SIRADAKİ HABER