HaberlerDünyaDanimarka'da enerji adası inşa ediliyor

Danimarka'da enerji adası inşa ediliyor

Danimarka, Kuzey Denizi'nde ilk aşamada üç milyon konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak dev bir enerji adası inşa edecek. İnşaatına 2026'da başlanması planlanan tesisin 2033'te devreye girmesi bekleniyor.

Danimarka'da enerji adası inşa ediliyor

200 dev rüzgâr türbini için bir merkez olarak hizmet verecek ada, kıyıdan 80 kilometre uzaklıkta inşa edilecek. Yeni adanın enerji üretme kapasitesi 3 gigawatt olacak. Kapasitenin zaman içinde 10 gigawatt'a çıkarılması hedefleniyor.

Adanın ayrıca gemicilik, havacılık, sanayi ve ağır yük taşımacılığı sektörüne yeşil hidrojen sağlayabileceği belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER