HaberlerDünyaDaily Mail: IŞİD, Türkiye sınırını 10 dolar rüşvetle geçiyor

Daily Mail: IŞİD, Türkiye sınırını 10 dolar rüşvetle geçiyor

İngiliz Daily Mail gazetesi, Avrupa'dan gelen cihatçıların Türkiye üzerinden Suriye'ye geçerek IŞİD'e katıldığını, Türk askerlerin ise geçişleri görmezden geldiğini öne sürdü.

Daily Mail: IŞİD, Türkiye sınırını 10 dolar rüşvetle geçiyor

Batılıların IŞİD'e katılmak için nasıl bir yol takip ettiklerini anlamak amacıyla Hatay'a giden muhabir Sam Greenhill, izlenimlerini okuyucularıyla paylaştı.

"SINIR GÜVENLİĞİ YOK"

Önce Gaziantep"e oradan da Hatay"a geçen Greenhill, Suriye sınırında güvenliğin neredeyse olmadığını savundu. Greenhill'e göre, Avrupa"dan gelen kişiler Türkiye sınırından rahatlıkla Suriye"ye geçerek IŞİD"e katılıyor. Türk askerlerinin sınırda nadiren devriye gezdiğini iddia eden Greenhill, sınır muhafızlarının 10 dolar gibi küçük rüşvetler karşılığında sınırdan geçişleri görmezden geldiğini öne sürdü. Haber göre bu kişiler, Hatay ve Kilis gibi güney kentlerine ulaşmalarının ardından 48 saat içerisinde "rehberler" tarafından Suriye tarafındaki eğitim kamplarına götürülüyor.

"HER GÜN 20 BATILI, SURİYE'YE SAVAŞMAYA GİDİYOR"

Greenhill, bu yol aracılığıyla her gün ortalama 20 Batılı militanın Suriye tarafına geçerek IŞİD"e ve diğer radikal gruplara katıldığını öne sürdü. Greenhill, radikal gruplara katılan İngiliz sayısının bini bulduğunu, bunlardan 250"sinin de ülkelerine döndüğünün tahmin edildiğini yazdı. (rsfmradio)

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER