HaberlerDünyaCovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı "başarısızlık riski" ile karşı karşıya

Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı "başarısızlık riski" ile karşı karşıya

​Yoksul ülkelere Covid-19 aşısı tedarik etmeyi amaçlayan COVAX (Covid-19 Aşıları Küresel Erişim) adlı küresel programın "başarısızlık riski" ile karşı karşıya kaldığı ve milyarlarca insanın 2024'e kadar aşıya ulaşamayabileceği belirtildi.

Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı "başarısızlık riski" ile karşı karşıya

Dünya Sağlık Örgütü bünyesinde faaliyet gösteren COVAX programı, Covid-19'u önlemek için yoksul ve orta gelirli ülkelerdeki insanları aşılamaya yönelik küresel bir program olarak başlatıldı.

Ancak, Reuters haber ajansı tarafından elde edilen belgelere göre, finansman eksikliği ve tedarikle ilgili risklerden ötürü zorluklarla karşı karşıya kalındığını ve bu durumun programın hedefine ulaşmanın imkansızlığına neden olabileceği bildiriliyor.

Küresel Aşı İttifakı İnisiyatifi (GAVİ) Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan bir iç raporda, "Başarılı bir COVAX mekanizması kurulamaması riski çok yüksek" ifadesinin yer aldığı dile getirildi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER