HaberlerDünyaCovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı "başarısızlık riski" ile karşı karşıya

Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı "başarısızlık riski" ile karşı karşıya

​Yoksul ülkelere Covid-19 aşısı tedarik etmeyi amaçlayan COVAX (Covid-19 Aşıları Küresel Erişim) adlı küresel programın "başarısızlık riski" ile karşı karşıya kaldığı ve milyarlarca insanın 2024'e kadar aşıya ulaşamayabileceği belirtildi.

Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı "başarısızlık riski" ile karşı karşıya

Dünya Sağlık Örgütü bünyesinde faaliyet gösteren COVAX programı, Covid-19'u önlemek için yoksul ve orta gelirli ülkelerdeki insanları aşılamaya yönelik küresel bir program olarak başlatıldı.

Ancak, Reuters haber ajansı tarafından elde edilen belgelere göre, finansman eksikliği ve tedarikle ilgili risklerden ötürü zorluklarla karşı karşıya kalındığını ve bu durumun programın hedefine ulaşmanın imkansızlığına neden olabileceği bildiriliyor.

Küresel Aşı İttifakı İnisiyatifi (GAVİ) Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan bir iç raporda, "Başarılı bir COVAX mekanizması kurulamaması riski çok yüksek" ifadesinin yer aldığı dile getirildi.

İLGİLİ HABERLER

Zaharova: ABD ile START-3 görüşmelerine başlamaya hazırızZaharova: ABD ile START-3 görüşmelerine başlamaya hazırızBelçika’da Covid-19 ile mücadele kapsamında seyahat kısıtlaması kararı alındıBelçika’da Covid-19 ile mücadele kapsamında seyahat kısıtlaması kararı alındıİspanya’da Covid-19 vaka ve can kayıplarındaki artış devam ediyorİspanya’da Covid-19 vaka ve can kayıplarındaki artış devam ediyorFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 649 ölümFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 649 ölümJohnson ülkesinde görülen virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğini söylediJohnson ülkesinde görülen virüs mutasyonunun daha ölümcül olabileceğini söyledi
SIRADAKİ HABER