HaberlerDünyaCovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı "başarısızlık riski" ile karşı karşıya

Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı "başarısızlık riski" ile karşı karşıya

​Yoksul ülkelere Covid-19 aşısı tedarik etmeyi amaçlayan COVAX (Covid-19 Aşıları Küresel Erişim) adlı küresel programın "başarısızlık riski" ile karşı karşıya kaldığı ve milyarlarca insanın 2024'e kadar aşıya ulaşamayabileceği belirtildi.

Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı "başarısızlık riski" ile karşı karşıya

Dünya Sağlık Örgütü bünyesinde faaliyet gösteren COVAX programı, Covid-19'u önlemek için yoksul ve orta gelirli ülkelerdeki insanları aşılamaya yönelik küresel bir program olarak başlatıldı.

Ancak, Reuters haber ajansı tarafından elde edilen belgelere göre, finansman eksikliği ve tedarikle ilgili risklerden ötürü zorluklarla karşı karşıya kalındığını ve bu durumun programın hedefine ulaşmanın imkansızlığına neden olabileceği bildiriliyor.

Küresel Aşı İttifakı İnisiyatifi (GAVİ) Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan bir iç raporda, "Başarılı bir COVAX mekanizması kurulamaması riski çok yüksek" ifadesinin yer aldığı dile getirildi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER