HaberlerDünyaÇin ve Hint birlikleri sınır bölgesinde çatıştı

Çin ve Hint birlikleri sınır bölgesinde çatıştı

Çin ve Hint askerleri arasında tartışmalı sınır bölgesinde çatışma çıktığı belirtildi. Hindistan, Çin'in bölgede 38 bin kilometrekare toprağını işgal ettiğini öne sürüyor.

Çin ve Hint birlikleri sınır bölgesinde çatıştı

Hindistan medyası, olayın ülkenin Sikkim bölgesine bağlı Naku La Geçidi'nde çıktığını duyurdu. Hint yetkililer, Hindistan topraklarına giren Çin devriyesinin püskürtüldüğünü açıkladı.

Daha önce de iki ülke askerleri arasında sopa ve çivili demir çubuklarının da kullanıldığı kavgada en az 20 Hint askerinin öldüğü haberlere yansımıştı.

Dünyanın en uzun sınırını paylaşan Çin ve Hindistan, sınır bölgesindeki topraklarda hak iddiasında bulunuyor. İki ülke arasında 1962'de yaklaşık bir ay süren tek savaşta iki taraftan toplam 2 binden fazla asker yaşamını yitirmiş, Hindistan ağır bir yenilgiye uğramıştı. İmzalanan ateşkes anlaşmasıyla iki ülke, savaş öncesi sınırlarına dönmüştü.

İLGİLİ HABERLER

Yunanistan'da 4.8 büyüklüğünde depremYunanistan'da 4.8 büyüklüğünde depremİran'da Covid-19 kaynaklı can kaybı 60 bini geçtiİran'da Covid-19 kaynaklı can kaybı 60 bini geçtiYunanistan'da 6,2 büyüklüğünde depremYunanistan'da 6,2 büyüklüğünde depremCovid-19 vaka sayısı 115 milyonu ölü sayısı 2 milyon 560 bini geçtiCovid-19 vaka sayısı 115 milyonu ölü sayısı 2 milyon 560 bini geçtiRuhani: "Yeni ABD yönetimi yaptırımları kaldırmalıdır"Ruhani: "Yeni ABD yönetimi yaptırımları kaldırmalıdır"
SIRADAKİ HABER