HaberlerDünyaÇin: İran'a yönelik uygulanan yaptırımlar kaldırılmalı

Çin: İran'a yönelik uygulanan yaptırımlar kaldırılmalı

İran'ın nükleer tesislerinde ani denetimlere imkân veren Ek Protokol'ü askıya aldıktan sonra Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin'den açıklama geldi.

Çin: İran'a yönelik uygulanan yaptırımlar kaldırılmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, İran'ın "Ek Protokolü" kararına ilişkin yaptığı açıklamada, nükleer anlaşma ile ilgili durumun kritik bir noktaya geldiğini belirterek, tek çıkış yolunun ülkeye karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması olduğunu söyledi.

İran, 23 Şubat tarihi itibarıyla Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) kapsamında 2016'dan bu yana gönüllü olarak uyguladığı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) müfettişlerine özel denetim izinleri verdiği Ek Protokol'den ayrıldı.

Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma Temmuz 2015'te İran ile ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya arasında imzalanmıştı.

Mayıs 2018'de dönemin ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmadan çekildiğini açıklamış ve İran'a yeniden yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER