HaberlerDünyaÇin: İran'a yönelik uygulanan yaptırımlar kaldırılmalı

Çin: İran'a yönelik uygulanan yaptırımlar kaldırılmalı

İran'ın nükleer tesislerinde ani denetimlere imkân veren Ek Protokol'ü askıya aldıktan sonra Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin'den açıklama geldi.

Çin: İran'a yönelik uygulanan yaptırımlar kaldırılmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, İran'ın "Ek Protokolü" kararına ilişkin yaptığı açıklamada, nükleer anlaşma ile ilgili durumun kritik bir noktaya geldiğini belirterek, tek çıkış yolunun ülkeye karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması olduğunu söyledi.

İran, 23 Şubat tarihi itibarıyla Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) kapsamında 2016'dan bu yana gönüllü olarak uyguladığı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) müfettişlerine özel denetim izinleri verdiği Ek Protokol'den ayrıldı.

Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma Temmuz 2015'te İran ile ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya arasında imzalanmıştı.

Mayıs 2018'de dönemin ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmadan çekildiğini açıklamış ve İran'a yeniden yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER