HaberlerDünyaÇin İngiltere'nin Hong Konglular için çıkarttığı pasaportu tanımayacak

Çin İngiltere'nin Hong Konglular için çıkarttığı pasaportu tanımayacak

​Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin'in, İngiliz Ulusal Denizaşırı (BNO) pasaportunu tanımayacağını ve bu konuda girişimlerde bulunma hakkını saklı tuttuğunu belirtti.

Çin İngiltere'nin Hong Konglular için çıkarttığı pasaportu tanımayacak

İngiltere yönetimi, BNO pasaportu ve vizesiyle ilgili başvuruları 31 Ocak'tan itibaren kabul edeceğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, yaptığı açıklamada, İngiltere'nin, Hong Kong'un 24 yıl önce Çin'e geri döndüğü gerçeğini göz ardı ettiğini söyledi.

Lijian, ayrıca İngiltere'nin özel gereksinimlere göre düzenlediğini iddia ettiği politikasında ısrarcı davranarak, BNO pasaportu olan Hong Kongluların İngiltere'de kalmasına izin verdiğini ve başvuru ölçeğini sürekli genişlettiğini vurguladı.

İngiltere'nin söz konusu girişimine kararlılıkla karşı çıktıklarının altını çizen Sözcü Zhao, İngiltere'nin bu girişiminin, Çin'in egemenliğine zarar verdiğini, Çin'in iç işlerine müdahale anlamına geldiğini ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade etti. 

İLGİLİ HABERLER

Ermenistan Ordusu tarafından istifası istenen Paşinyan askerlere seslendiErmenistan Ordusu tarafından istifası istenen Paşinyan askerlere seslendiHAMAS: Filistinlilerin oy kullanma ve seçime katılma hakları engellenmek isteniyorHAMAS: Filistinlilerin oy kullanma ve seçime katılma hakları engellenmek isteniyorBM: Filistinlilere ait evlerin yıkılması derhal durdurulmalıdırBM: Filistinlilere ait evlerin yıkılması derhal durdurulmalıdırİran'da salgına bağlı vefat sayısı 60 bine yaklaştıİran'da salgına bağlı vefat sayısı 60 bine yaklaştıErmenistan'da ordu Başbakan Paşinyan ve hükümetin istifasını istediErmenistan'da ordu Başbakan Paşinyan ve hükümetin istifasını istedi
SIRADAKİ HABER