HaberlerDünyaÇin Dışişleri Bakanlığı: ABD, İran’a yönelik tüm yasa dışı yaptırımları kaldırmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı: ABD, İran’a yönelik tüm yasa dışı yaptırımları kaldırmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı, İran sorununda gelinen noktada yapılması gerekenin, ABD’nin İran’a yönelik tüm yasa dışı yaptırımları kaldırması olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı: ABD, İran’a yönelik tüm yasa dışı yaptırımları kaldırmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying yaptığı açıklamada, şu an İran nükleer durumunun kritik bir aşamada bulunduğuna işaret etti.

Mevcut gerginliğin en temel sebebinin, ABD’nin İran nükleer anlaşmasından tek taraflı şekilde çekilmesi olduğunu vurgulayan sözcü, “ABD, anlaşmaya dönmeye hazır olduklarını belirtti. Çin, bunu olumlu karşılıyor. Şu an için en ivedi görev ise ABD’nin İran’a yönelik bütün yasa dışı yaptırımlarını, üçüncü taraflara yönelik uzun kol yargılama yetkisini kaldırması. İran nükleer anlaşmasına dönmek için bu adımı atması gerek. İran da bu temelde anlaşmayı kapsamlı bir şekilde yeniden uygulayacak.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER