HaberlerDünyaCIA raporunun kamuoyuna açıklanaması bir ay daha ertelendi

CIA raporunun kamuoyuna açıklanaması bir ay daha ertelendi

ABD Haber Alma Merkezi (CIA)’in “geliştirilmiş sorgulama teknikleri” hakkında Kongre’nin üst kanadı Senato tarafından hazırlanan raporun, kamuoyu ile paylaşılmasına yeni bir erteleme daha geldi.

CIA raporunun kamuoyuna açıklanaması bir ay daha ertelendi
ABD Haber Alma Merkezi (CIA)’in “geliştirilmiş sorgulama teknikleri” hakkında Kongre’nin üst kanadı Senato tarafından hazırlanan raporun, kamuoyu ile paylaşılmasına yeni bir erteleme daha geldi.

CIA’in 11 Eylül sonrası gözaltı işlemleri ile sorgulama tekniklerini irdeleyen raporun kamuoyu ile paylaşımı, daha önce Beyaz Saray’ın isteği üzerine ertelenmişti. CIA raporunu hazırlayan Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein (D-California), Adalet Bakanı Eric Holder’ın bu defa da raporun özetinin şuan yayınlanmasının uygun olmayacağını kendilerine bildirdiğini ifade etti.

Adalet Bakanlığı tarafından İstihbarat Komitesi’ne gönderilen yazıda, hükümetin 29 Ağustos’a kadar olan rapor üzerindeki redaksiyon süresinin, 29 Eylül’e kadar uzatılması talep edildi. Komite bu isteğe olumlu cevap verince, rapor bir ay daha kamuoyundan gizlenmiş oldu.

Bilgi Edinme Yasası gereği, Senato’nun hazırladığı raporun özetinin kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor. Feinstein, Temmuz ayında hem Başkan Barack Obama hem de George W. Bush dönemlerinde CIA’in sorgulama tekniklerini içeren 500 sayfalık raporun, Ağustos ayının ilk haftalarında açıklanacağını duyurmuştu.

Basında çıkan haberlere göre rapor üzerinde İstihbarat Komitesi’nin, Beyaz Saray’ın fazla redaksiyon yapmaması için savaştığı ifade ediliyor. Yine basına sızan bilgilere göre denizaşırı hapishanelerde CIA’in “düşman savaşçı” olarak tanımladığı insanlara karşı uyguladığı işkencelere dair yeni detayların olduğu ifade ediliyor.

Feinstein, 12 Ağustos’da verdiği bir mülakatta, Beyaz Saray’ın rapor üzerinde redaksiyonu aşırıya götürmesi durumunda, bunun Komite’nin ortaya koymuş olduğu emekleri hiçe saymak olacağını söylemişti.

OBAMA İŞKENCE YAPILDIĞINI İTİRAF ETMİŞTİ

Başkan Obama’da 1 Ağustos tarihinde raporun içeriği hakkında bilgi vermeden sadece, "11 Eylül’ün hemen ardından bazı şeyleri yanlış yaptığımız doğru; ancak doğru şeyler de yaptık. Değerlerimize aykırı bir şekilde bazı insanlara işkence yaptık.” demişti.

Senato İstihbarat Komitesi çalışanlarının bilgisayarlarına 2009’dan beri CIA’in gizlice girip, yasalara aykırı şekilde istihbarat yapmasının ortaya çıkmasından sonra, bazı Demokrat Partili senatörler bu kurumun direktörü olan John Brennan’ın istifası istemişti. Ancak Obama Brennan’a sahip çıkmış; “Kendisine güvenim tamdır.” diyerek senatörlerin isteğine olumsuz yanıt vermişti.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor
SIRADAKİ HABER