HaberlerDünyaCezayir Trump'ın "Batı Sahra" kararının hukuki geçerliliğinin olmadığını duyurdu

Cezayir Trump'ın "Batı Sahra" kararının hukuki geçerliliğinin olmadığını duyurdu

​Cezayir Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Trump'ın Fas'ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini tanımasının hiçbir hukuki geçerliliğinin olmadığını açıkladı.

Cezayir Trump'ın "Batı Sahra" kararının hukuki geçerliliğinin olmadığını duyurdu

Trump'ın Fas'ın Siyonist işgal rejimi ile ilişkileri "normalleştirme" karşılığında Batı Sahra bölgesine ilişkin ilan ettiği kararın sonrasında Cezayir'den ilk resmi değerledirme Dışişleri Bakanlığından yapıldı.

Trump'ın aldığı kararın, Batı Sahra konusunun çözümü adına sarf edilen çabalara zarar verdiği belirtilen yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Bu kararın hiçbir hukuki geçerliliği yoktur. Zira Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarıyla çelişmektedir.

Fas; BAE, Bahreyn ve Sudan'ın ardından "normalleşme" adı altında Filistin davasına ihanet eden 4'üncü Arap ülkesi oldu

Trump 10 Aralık'ta, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Fas ile işgalci siyonist rejimin "normalleşmeye" vardıklarını açıklamıştı.

Trump, yaptığı açıklamada, "Bugün, Batı Sahra üzerinde Fas'ın hakimiyetini tanıdığımız bir bildiri imzaladım." diyerek "Fas'ın ciddi, güvenilir ve gerçekçi özerklik teklifinin, kalıcı barış ve refah için tek, kalıcı çözüm olduğunu" savundu.

Trump, başka bir paylaşımında da "İki muhteşem dostumuz israil ve Fas Krallığı, tam diplomatik ilişki kurulması için anlaşmaya vardı. Bu, Orta Doğu'da barış için büyük bir atılım." görüşlerini savundu.

Batı Sahra sorunu

Batı Sahra, Afrika kıtasının kuzeybatısında yer alan ve 1975 yılında İspanya sömürgesinden kurtulduktan sonra Fas tarafından hak iddia edilen ve günümüzde de üçte ikisini fiilen yöneten bölgedir.

Cezayir'in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ise Batı Sahra'nın bağımsız devlet olduğunu savunuyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER